Dela nyhet
Bors SK - Slätthög BOIF 5-2 (Toyota Cup)
16 mar, 09:00 0 kommentarer

”Ingenting i livet bara händer. Man måste ha ork att möta hinder och ork att övervinna dem. Ork är att kämpa”. – Gold Meir
Match igår på Gröndals konstiga gräs. Solen lyste och förhållandena för en fin fotbollsmatch fanns verkligen där. I omklädningsrummet innan matchen var stämningen fin, laget ganska intakt och träningarna i veckan har sett bra ut. Förhoppning fanns att vi skulle fortsätta rida på den framgångsvåg som vi upplevt under vintern, och att vi skulle ta ytterligare en seger och därmed gå vidare i cupen. Fortsätta flyta framåt liksom.
För motståndet stod Slätthög BOIF helt klädda i grönt (1,5 av 5 färgpastiller), ett lag som liksom vi kvalade till div 5 förra året men som heller inte nådde hela vägen. Ett lag som siktar ännu högre i år men som haft lite tufft under våren rent resultatmässigt. Vi pratar sällan om motståndet utan fokuserar mest på vårt eget spel och våra principer. Detta för att vi inte bör lägga fokus på saker vi inte kan påverka (motståndarnas skicklighet) men även för att slippa underskattning och lojhet. Ofta har detta funkat bra, men något klickade inte helt igår. För vi gör ingen bra insats även om vi till slut vinner matchen.
Innan match pratar vi om att hålla bollen inom laget, att värdera när vi ska ta det lugnt och få motståndarna att jaga och när vi ska sätta upp tempo och skapa chanser. I första halvlek håller vi bollen inom laget. Slätthög backar hem lågt och tillåter oss att flytta bollen från sida till sida, vi har boll mest hela tiden men det går för långsamt. Vi tar få maxlöpningar och spelar sällan in bollen bakom motståndarnas backlinje vilket gör det rätt bekvämt för dem att spela försvarsspel och kontra när det finns möjlighet.
När Sigge vackert skruvar in bollen på frispark (otroligt snyggt) så tänker man att vi ska öka upp tempot. Men nej. I stället tillåter vi gästerna att sticka upp på två kontringar. Den ena skjuter dem i stolpen från 40 m och den andra i mål. Otroligt onödigt. Paus och allvarssnack för att väcka liv i laget.
Och andra halvlek startar ändå lite bättre. Vi hotar mer i djupled och börjar skapa mer chanser som vi tyvärr missar. Vi börjar ta mer löpningar och när Slätthög kontrar in 2-1 känns det som en kalldusch. Ev sparkas det på någon kon från undertecknad (ber om ursäkt) i ren frustration. Att vi ligger under känns onödigt, vi kan ju så mycket mer. Vi gör ytterligare något byte och när det är 15 min kvar känns det som om killarna äntligen inser att man måste kämpa om man vill vinna, att "ingenting i livet bara händer. Man måste ha ork att möta hinder och ork att övervinna dem. Ork är att kämpa" (Gold Meir).
För nu löper vi. Vi vinner närkamper, tar oss in och mot straffområdet, gegenpress de lyx och tiki-taka och allt sånt. Danne skjuter (eller passar) först in en frispark i mål (eller var det självmål), och sedan en straff. Björk dansar upp från sin mittbacksposition, glömmer bort vem han är, blir en gigantisk variant av Mbappe och sulfintar förbi sin back och dundrar in fyran. Useni gör sedan i matchens sista minut mål efter att Max serverat honom öppet mål (snyggt värre).
Seger med 5-2 efter många om och men.
Resultatmässigt har vintern varit kanon, fyra segrar och en oavgjord, 18 mål framåt och vidare i cupen. Här finns inget att klaga på. Ser vi spelmässigt så tar vi kliv framåt (även om det inte syntes helt idag) och vi skapar hela tiden chanser genom eget spel snarare än motståndarnas misstag. Vi ser därför fram emot kommande matcher (nästa helg möter vi Anderstorp som kör över allt och alla) men inser även efter dagens första 75 min att vi måste kämpa om vi vill utvecklas. Ingenting kommer gratis och ibland är det värdefullt att få känna på viss motgång så länge vi lär oss av det.
Bäst idag då? Idag är vi ett kollektiv där ingen sticker ut, varken positivt eller negativt. Alla kan bättre och vi nöjer oss med segern, solen och några riktigt vackra mål. Det är dock jäkligt starkt av killarna att vända till seger trots att det gått motigt hela vägen. Visar sån jädra moral i gruppen, grymt. Vi tackar motståndarna Slätthög för ett tufft motstånd och önskar dem lycka till i år. Tack alla ni som kom och stöttade killarna. Forza di blåe.
Kommentarer