Laguppställning
Ledare
Referat
Strålande match av blandlaget mot SK Iron
10 maj 2020 0 kommentarer
Idag spelade blandlaget (4 spelare från Svart och 7 från Vit) match mot SK Iron från Björklinge. Både det Svarta och Vita laget kom till matchen med en förlustmatch från gårdagen och det kändes tydligt att "idag vill vi vinna".
Vädret var engelskt och regnat strilade i princip oavbrutet hela matchen. Hemmaplanen Ekebyvallen 3 var ojämn och lerig men det stoppade inte grabbarna från att genomföra en alldeles strålande match med riktigt bra humör matchen igenom.
Även idag spelade vi 2-3-1 med Frank i mål, Gunnar, Johán och Melvin som backar, mittfältare var Valle, Elias, Folke, Anton och Kalle. På topp spelade Alexander och Markus. Killarna får spela i samma lagdel matchen igenom och även fast vissa blir besvikna över sin position för dagen, så skapar det en tydlighet samtidigt som det blir enklare att ge lite taktiska tips under matchens gång. Vi brukar försöka flytta några av spelarna till positioner som är ovana för dem, så att de får lära sig spela även där.
Innan matchen påminde vi grabbarna om dagens ledord som i likhet med gårdagens match var positionsspel, passningspel och aggressivitet.
Vi startade matchen urstarkt, med hög press och alla genomförde vår spelplan felfritt. Innan det hade gått 10 minuter hade vi gjort 4 mål. Killarna hjälpte och peppade varandra superbra. Det känns extra härligt eftersom vi är ett blandlag där vi fortfarande håller på att lära känna varandra. Vid bytena var det high-five och sedan "in och köra". SK Iron hade inte riktigt samma fart som oss och även fast de hade flera storväxta så kom dom ingenstans mot vårt aggressiva och hårda försvar. Ibland kom dom fram till skott men Frank i målet spelade strålande och räddade alla skott. när det blev returerna var backarna där och rensade bort bollen. Trots att vi spelade relativt tufft så spelade vi aldrig fult - det ska grabbarna hyllas för!
I andra och tredje perioden fortsatte vi i samma stil. Kanske att vi tappade disciplinen lite i positionsspelet, men det kompenserades av "kämpandet".
Den gropiga planen gjorde det svårt att få flyt i passningsspelet men vi hade många fina uppspel kryddat med några väggspel och skarvningar.
En sak som stack ut var hur fint mittfältarna jobbade hem och samspelade med backarna i försvarsspelet. Flera gånger såg man växlingar i farten så att en back kunde fortsätta framåt med fart, eller stöta mot en motståndare, samtidigt som mittfältaren faller in bakom - det är ett stort steg och visar på bra spelförståelse. Framåt gjorde vi riktigt fina mål både på nick och välplacerade distansskott.
Frank var aktiv i målet och lyckades stoppa alla skott och höll därmed nollan! Elias fick göra sitt första mål i en match och det firade han med en riktigt snygg målgest. Gunnar fick sitt första gröna kort för schysst spel.
Stor eloge till alla i laget för jättebra spel, inställning och laganda - stolta ledare!
Som en sammanfattning: Blött, kallt och en riktigt kul fotbollsmatch!
Kommentarer