Laguppställning
Ledare
Referat
Kort referat och reflektion efter helgens seger
12 sep 2021
Referat
Det bjöds på fina förutsättningar på Vallen med lätt fuktigt gräs och sval temperatur när Gimo gästade för årets hittills viktigaste match. Det var den match i år då vi utmanats mest med ett fysiskt spel på en annan nivå än tidigare. Matchen inleds med ett ställningskrig där inget av lagen riktigt får grepp om spelet men efter knappa 10 minuter blixtrar vi till och 1 – 0 är ett faktum. Det är ett fint anfall där Nelin hittar upp på Caurells fötter som ett väggspel på ett tillslag med Dante kommer loss i djupled. Thorén ser läget och tar en vältajmad löpning in i box och får ett perfekt inspel. Efter målet får vi lite större självförtroende i spelet och har perioder där vi flyttar bollen bra. Vi skapar ytterligare oro i Gimos försvar där det som sticker ut är ett riktigt bra läge vardera för Thorén och Caruell. Vi gör dock inga fler mål och Gimo äter sig in i matchen genom ett fysiskt spel. Vi blir lite ängsliga i passningsspelet och hamnar under press de sista 15-20 minutrarna. Framförallt genom fasta situationer där de hade några riktigt bra slagna hörnor som hotade. Vi försvarar oss överlag väl och går till pausvila i ledning.
I andra halvlek hittar vi ett något bättre lugn igen i spelet. Matchbilden från den första halvleken håller i sig med ett högt tempo och stundtals tuffa närkamper. Så länge vi sätter passningar ur deras press har vi kontroll och kommer även denna halvlek till flera fina chanser. Bl.a. två vinkelavslut från Hugo respektive Caurell och en nick från Simon efter en fin action på kanten av Caurell. Vi har även ett 2-0 inne, tror alla under en märkligt lång period. På något sätt slutar det med att Gimo får en frispark istället. Gimo satsar mycket energi i sin höga press vilket i perioder när vi inte lyckas spela oss ur skapar ett visst tryck mot vårt mål. Även i andra halvlek handlar det i princip uteslutande om fasta situationer som hotar. Vi har dock gjort läxan efter Storvreta matchen och freder oss förtjänstfullt.
Några korta reflektioner
- Det var fantastiskt att vinna! Detta var en match som bara skulle vinnas oavsett hur det såg ut. Det var härligt att se att vi inte gav oss när det gick emot och reste oss när det behövdes.
- Summerat tycker jag vi vinner välförtjänt. Även om matchbilden var jämn så skapar vi målchanser i spelet medan de får förlita sig på fasta situationer. Det är förstås ganska små marginaler som avgör idag men vi lyckas omvandla vårt anfallsspel till målchanser på ett bättre sätt även om vi inte lyckas punktera matchen.
- Återigen hållen nolla. Noll insläppta i 5 av 6 matcher går inte att snacka bort, det är starkt!
- Min känsla är att om vi hade vi lyckats höja oss lite i passningsspelet och varit lite modigare hade vi kunnat ta udden ur Gimo på ett mycket bättre sätt över 90 minuter. Fortsätter vi träna som vi gjort de senaste veckorna kommer vi bli bättre på att hantera matcher i högre tempo där vi får mindre tid med boll.
- Jag är nöjd över att vi behåller fokus trots att vi upplever att många domslut går mot oss, framförallt under den andra halvleken. Det hade säkert gått att hantera det ännu bättre, men starkt att vi reder ut matchen och tar hem tre pinnar.
- Till sist vill jag lyfta truppinsatsen. Jag konstaterade innan matchen att vi troligtvis hade årets starkaste trupp tillgänglig och under matchens utveckling visade det sig också att alla 16 behövdes med viktiga bidrag. Det var mycket värt att få in ny energi under andra halvleken, särskilt eftersom det var fler löpmetrar och i ett högre tempo denna gång.
Nu laddar vi om för att möte serietrean Enköping borta på konstgräs. Vi har under hösten pratat om att vi gett oss själva förutsättningar att göra något riktigt bra i år, givetvis har situationen blivit ännu bättre nu när vi har seriesegern i egna händer. Just därför blir det extra viktigt att ladda om mentalt redan på tisdag för att komma upp i ny maxprestation igen om en vecka.
//Marcus
Tabell
Herr Div 6 Östra | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
9 | 9 | 0 | 0 | 27 | 3 | 24 | 27 | |
9 | 7 | 0 | 2 | 21 | 4 | 17 | 21 | |
9 | 6 | 0 | 3 | 16 | 13 | 3 | 18 | |
9 | 5 | 1 | 3 | 12 | 9 | 3 | 16 | |
9 | 4 | 2 | 3 | 21 | 16 | 5 | 14 | |
9 | 4 | 1 | 4 | 23 | 20 | 3 | 13 | |
9 | 3 | 1 | 5 | 22 | 29 | -7 | 10 | |
9 | 2 | 1 | 6 | 17 | 23 | -6 | 7 | |
9 | 1 | 1 | 7 | 5 | 29 | -24 | 4 | |
9 | 0 | 1 | 8 | 4 | 22 | -18 | 1 |