Dela nyhet
Äntligen utomhus igen + viktigt inför säsongen
Igår, 15:29 2 kommentarer
Hej!
Det börjar bli vår i luften och på onsdag 5/3 kör vi igång med träning utomhus igen! Denna första vecka tränar vi onsdag och lördag och från och med nästa vecka går vi upp till tre träningar per vecka:
- Tisdagar kl 18:30-20
- Onsdagar kl 18:30-20
- Lördagar kl 10-11
Planering för säsongen pågår men nedan följer några viktiga punkter:
- Föräldramöte i slutet av mars - kallelse kommer
- Seriespel - ett lag anmält i nivå medel, start i april
- Cupspel 29 maj-1 juni (Kristi himmelfärdshelgen) - Vi har tittat på att delta i Göteborg Cup fotboll, som spelas bl.a. i Kviberg, med ett eller två lag. Josef kommer att skicka ut kallelse för intresseanmälan inom kort för att få koll på vilka som har möjlighet dessa datum och därefter tas beslut om deltagande. Svara på kallelsen inom en vecka. Det går bra att skriva i kommentarsfältet om ert barn t.ex. bara kan vara med vissa av dagarna.
- Förslag om träningsläger med övernattning i augusti, preliminärt inför skolstart
Till sist ett nytt försök med påminnelse om utvärderingen av förra säsongen! Ta med den ifylld till träning eller skicka en bild på den direkt till Josef. Utvärderingen finns att ladda ner HÄR.
Vi ser fram emot att ses på HP igen!
Hälsar Tränarna i P13 Vit
Kommentarer
Josef Tekleys Igår, 15:33
Fantastiskt Julia!🙏
Sara Nilsson Igår, 16:02
Riktigt roligt! Äntligen