Dela nyhet
Lagbygget 25/26: En ansluter och en lämnar
17 mar, 07:21
Ett bygge ska börjas med en stark grund. Därför är lagbygget för säsongen 25/26:s första förvärv fystränaren Kalle Öberg som vi har förhoppningen om ska rusta vårt a-lag inför kommande säsong på bästa sätt. Samtidigt står det klart att Samppa Äikäs lämnar Nässjö IF
Kopplingen finns. Pappan Hans var den precis avslutade säsongen engagerad i Nässjö IF:s juniorverksamhet samt kring U-laget medans brodern Olle tillhörde A-laget. Säsongen 14/15 gjorde också Kalle A-lagsdebut i moderklubben Nässjö IF där han också skulle få vara med om att vinna Allsvenskan året efter och totalt delta i tre elitseriekval.
Kalle valde efter en flytt till Göteborg 2017 att tidigt avsluta bandykarriären för att satsa på studier och sin passion för träning. Denna passion har tagit han långt och brett. Så sent som i lördags blev han svensk mästare med Villa/Lidköping i egenskap av deras fystränare.
Nu är sportgruppens och klubbens förhoppning att Kalle ska ta fysiken i vårt Bandyallsvenska lag till nästa nivå.
Vi hälsar Kalle Öberg varmt välkommen tillbaka till moderklubben!
Under söndagen meddelade klubben via våra soc.medier att den offensive mittfältaren Samppa Äikäs lämnar Nässjö IF. Han anslöt inför säsongen från finska Veiterä men har även representerat klubben en säsong under sin juniortid i egenskap av utbytesstudent.
Nu har Samppa flyttat tillbaka till Finland där satsningen på skolbänken fortsätter. På totalt 16 seriematcher blev det 5 poäng i Nässjö IF-tröjan.
Vi önskar Samppa alla lycka till i hans framtida satsningar på bandyplan och i skolbänken!