07-08-gruppen
![](https://images.svenskalag.se/9115cf8d-2ce0-4feb-9bc6-b22e07d86871/hanna-och-johans-grupp.jpg?0)
Vår grupp består av allt från de som vill bli bäst i världen till de som aldrig ens tävlar utan bara tränar friidrott för att det är kul. Gruppen startade upp 2013 och några har varit med sen starten och andra har hoppat in under åren.
Ursprungligen var vi en grupp för barn födda 2008 och 2007, men under årens lopp har vi släppt lite på det. Är man över 13 år så är man välkommen att prova på och se om våran grupp passar. Gruppen har ingen inriktning mer än att det ska kännas kul att träna. Eftersom bredden i gruppen är så stor lägger vi individuella träningsscheman men alla tränar tillsammans på sin nivå efter sin egen målsättning. Vi tror på att tillhöra en gemenskap höjer både elitidrottaren och motionären.
Ledare: Hanna Westlund och Johan Westlund
Kontaktuppgifter:
hanna.cicilia.w@gmail.com
0706449670
Ledare:
Hanna Westlund är en av ledarna i gruppen. Hon är född 1983 och bor i Karlstad med sina två barn och även sin ledarkollega Johan. Hanna är även ordförande i klubben.
Johan Westlund är den andra ledaren för gruppen. Han är född 1979 och bor i Karlstad med ovan nämnda Hanna och deras två barn, som båda är friidrottare.