Dela nyhet
Info f-2017 innebandy
2 feb, 17:02 0 kommentarer
Hej, och välkommen till Hjulsbro IK f-2017 innebandy säsongen 2024-2025.
Nedan följer lite matnyttig info:
Vi tränar på tisdagar kl 18-19 i Harvestadsskolans gymnastiksal.
Vi som är tränare är Anna, Elin, Linn, Robin, Stina och Victor. Vi är extra glada över att ha Anna och Linn med oss i ledarstaben, två 15-åriga innebandyspelande tjejer som blivit väldigt populära förebilder hos många spelare i vårt lag.
Utrustning som behövs till varje träning är rörelsevänliga kläder, inomhusskor, innebandyglasögon, vattenflaska och innebandyklubba. På träningarna är lagkänsla, boll, rörelseglädje i fokus och vi ser att samtliga spelare gör stora framsteg i innebandyn med ökad trygghet och ökade kunskaper.
Den här säsongen spelar vi matcher på grön nivå, det är tre mot tre plus målvakt, om din dotter kommer helt ny till sporten gör vi tillsammans en bedömning när det kan bli aktuellt med de första matcherna, om det blir för tufft för en enskild individ finns det risk för bakslag, detta förhållningssätt är för att anpassa efter varje enskild individs bästa.
Till träningar, sammandrag, cup, och andra aktiviteter kring laget kommer kallelser, där klubben använder sig av tjänsten Svenska lag, vi rekommenderar er varmt att ladda ner appen och lägga till användaren ni fått i Hjulsbro IK för att få en bra överblick över kommande kallelser och aktiviteter.
Det finns ytterligare en App som heter Innebandy, där man kan "följa" vårt lag F-17 rosa, där får ni tidigt information om sammandrag, med exakta matchtider, vilken hall som gäller etcetera. Även denna rekommenderas. För att få igång detta registreras ett telefonnummer till den person du matar in som användare av appen.
Glädjande nog har vi blivit fler, både spelare och ledare, under säsongen, och vi har plats för fler! Är du intresserad av att komma och testa? Eller frågor som rör vårt lag?
Hör av dig till lagledare Elin.