Dela nyhet
Ivan Nordqvist om Piteåmatchen
23 maj 2012
![](https://images.svenskalag.se/6b152040-b058-4655-9fd4-530a5945ba8e/pitea-bbk_01.jpg?1)
- Första halvleken tycker jag går till oss, då spelade vi så som vi hade pratat om innan med bra variation och hitta ytorna på Ryan och Simbo på mitten och så hitta lite djupled bakom deras backlinje. De är väldigt bra i luften, men kanske lite sårbara efter marken. Sen i andra har de justerat lite och kliver fram med laget. Vi har tur i början där de har några bra lägen, men sista 20 är riktigt bra. Det handlar om att våga vinna nu och det är kul att vi får marginalerna med oss.
- Det var ganska väntat att det skulle bli kamp. Det var två lag som känner varandra utan och innan, två bra lag tycker jag. Man såg i slutet att det var två lag som verkligt ville ha tre poäng men ändå inte vill förlora.
- Båda lagen ville ha tre poäng idag, så är det. Det handlar om att våga vinna, men vi kändes starka på högersidan i andra halvlek med Haris och Hermansson. Fantastiskt bra prestation av Hermansson innan målet, när han behåller farten är han en trollgubbe. Och så dyker matchhjälten upp då, Kauppi tar rubrikerna. En coachseger utan tvekan (skratt).
- Det är mycket kamp idag. Det är två lag som känner att de vill ha tre poäng, samtidigt som det finns en rädsla över att man inte vill förlora heller.