Dela nyhet
Sent poängtapp mot Härnösand
13 maj 2012
![](https://images.svenskalag.se/0d029a74-6be5-4a36-b1db-8f5d8dddd962/bbk-harnosand_david_simbo.jpg?1)
Det bjöds på en match med två ansikten när BBK idag kryssade hemma mot Härnösand. Efter en bra första halvlek från BBKs sida så kom Härnösand igen och med en sen kvittering fick de också med sig en pinne hem.
- 1-1 är väl ganska rättvist sett över hela matchen, de är ju mycket bättre än oss i andra så det är inte så mycket att säga om det, säger BBK-tränaren Ivan Nordqvist.
BBK inledde matchen riktigt bra och hade mycket boll till en början, något som bl a resulterade i ett bra skott från Ryan Gracia strax över ribban i den sjätte spelminuten.
Minuten senare bjöd BBKs på ett fint anfall där Haris Devic fick bollen på högerkanten och hittade in till Daniel Sandberg i straffområdet som satte bollen just under ribban och därmed gav BBK ledningen med 1-0, en riktig smakstart för hemmalaget!
BBK fortsatte trycka på mot Härnösand och när man i den 21:a minuten också tvingades byta ut Andreas Gisselman så skapade det fortsatta problem hos gästernas försvar. David Simbo levererade ett mycket bra skott efter hörna i den 31:a minuten som Härnösandsmålvakten Stefan Lagergren gjorde en riktigt fin räddning på som gick ut till en ny hörna där sedan en bortaspelare solklart tog med handen i straffområdet, men domaren valde att fria.
Härnösand skapade inte särskilt mycket chanser av värde i den första halvleken och var faktiskt lite av en besvikelse då, men i den 38:e minuten var man ändå nära efter en frispark som nickades (?) strax utanför Erik Torstenssons högra stolpe.
Sedan fortsatte BBK pressa mot Härnösandsmålet och Johan Nyberg hittade fram till Daniel Sandberg som vände bort en försvarare i straffområdet och avlossade sedan ett skott som målvakten dock kunde rädda. Innan halvtidspausen hann dessutom BBK med att skapa en chans till när Ryan Gracia hittade ut till Daniel Sandberg på högerkanten som spelade tillbaka till Ryan som fick ett bra skottläge just utanför straffområdet, men fick dålig träff på bollen och skottet gick utanför.
Om den första halvleken tillhörde BBK så vände matchbilden totalt i den andra halvleken och bara nån minut in i halvleken så blev Anthony Allison ren med Erik Torstensson i BBK-målet, men Allison satte bollen just utanför den bortre stolpen.
BBK var trots det nära att öka på till 2-0 i den 51:a minuten då man kom i ett två mot en-läge där Daniel Sandberg spelade fram Johan Nyberg som inte riktigt fick ordning på bollen, men ändå lyckades få ett halvavslut på mål som Härnösandsmålvakten lyckades rädda med vissa problem.
Härnösand vaskade fram ett par hörnor och hade även ett inlägg från Alen Zulovic som sånär höll på att styras in i eget mål av BBKare. Zulovic var också nära en stund senare då det blev en miss i kommunikationen hos BBK och alla spelare bara släppte en boll som gick strax utanför stolpen.
Men Härnösand skulle till slut få sin kvittering i den 82:a minuten när Viktor Erikssons inlägg från höger letade sig förbi alla BBK-spelare och fram till inhopparen Adam Kalenga som mötte perfekt med pannan och satte dit 1-1 bakom en chanslös Erik Torstensson i BBK-målet. Kanske inte en helt orättvis kvittering med tanke på hur andra halvleken hade sett ut, men samtidigt väldigt snöpligt då BBK hade haft flera chanser att öka på sin ledning.
BBK försökte jaga ett segermål i slutet och David Simbo hade en frispark från vänsterkanten som blev farlig, men målvakten lyckades boxa den till en hörna. I den 90:e minuten fick Ryan Gracia bollen strax utanför straffområdet efter ett inkast, men skottet gick högt över och matchen slutade 1-1.
- Vi var riktigt bra första 30 där vi också tar ledningen, men vi skapar ju chanser för att göra 2-0 flera gånger om och man blir alltid orolig när man inte gör mål. Så bra som vi spelade åtminstone första 20, så bra spelar man inte en hel match och sen visar Härnösand i andra att de är ett bra lag när de flyttade fram positionerna och gjorde det svårare för oss, säger BBK-tränaren Ivan Nordqvist.
Spelarmässigt så sliter Daniel Sandberg på bra där framme och gjorde idag sitt första mål i BBK-tröjan, men var också inblandad i fler chanser som kunde ökat på ledningen. David Simbo fortsätter visa att han håller en hög nivå och fick för femte (av fem möjliga!) matchen i rad priset som matchens spelare i BBK!
BBK-Härnösand 1-1 (1-0)
1-0 7' Daniel Sandberg, 1-1 82' Adam Kalenga
Varningar BBK: Ryan Gracia
Varningar Härnösand: Anthony Allison, Fredrik Olofsson, Fredrik Melander, Fredrik Nilsson
Publik: 468 personer
Domare: Lars Johansson, Lycksele
BBKs startelva (från höger)
Erik Torstensson - Emil Kauppi (ut 55), Dacian Dacin (ut 78), Emil Johansson, Fredrik Lundgren - Haris Devic, David Simbo, Ryan Gracia, Niklas Wiggefors - Johan Nyberg, Daniel Sandberg (ut 68)
Avbytare: Niklas Hermansson (in 55), Viktor Lidén (in 68), Carl Omberg, Max Nyqvist (in 78)
Härnösands startelva (från höger)
Stefan Lagergren - Andreas Gisselman (ut 21), Viktor Eriksson, Abdul Bangura (ut 81), Fredrik Melander - Peter Johansson, Fredrik Nilsson, Johan Ödmark (ut 67), Fredrik Olofsson - Alen Zulovic, Anthony Allison
Avbytare: Håkan Karlström (mv), Andreas Hörnfeldt, Adam Kalenga (in 67), Stefan Wallin (in 81), Jonas Nordin (in 21)
Jens Lindmark