Dela nyhet
Rapport från årsmötet
19 mar, 22:50 2 kommentarer

Hej!
Här kommer en rapport från årsmötet och presentation av styrelsen för 2025. Tack till alla som var med denna kväll, till Kim Rehnfeldt som ställde upp som årsmötesordförande och speciellt tack till våra ungdomar som som förebildligt deltog och bidrog, Nenzo Palmaer och Ebou Ceesay. Nästa år hoppas vi se fler ungdomar, det är ni medlemmar som gör skillnad.
Val av föreningens ordförande:
- Alexandra Joensuu 1 år
Ledamöter i styrelsen:
- Sandra Holdt, Kassör 2 år
- Tommy Walther, Utbildningsansvarig och mentor 2 år
- Beth Dacey, Social Event & Domaransvarig 1 år
- Hoshiyar Ghaderi, Koordinator (Digitalisering & Profilering) 1 år
Suppleant i styrelsen:
- Alan Bartholomew, Materialförvaltare 1 år
Adjungerade till styrelsen:
- Emma Broman, Sekreterare
- Majid Hafezi, Koordinator (Hemsida & Social media)
- Fredrik Walther, Sportchef
Revisor:
- Annelie Wiberg,
Två ledamöter i valberedningen:
- Linda Fagervall, Sjukvårdare U11
- Jesper Pettersson, Tränare U11
Ombud till möten:
- Utses av styrelsen under året
Se alla dokument från årsmötet här
Övrig information:
1. Alla ledare behöver bli medlem i föreningen
Från och med i år behöver samtliga ledare i föreningen lösa medlemsskap. Kassören har fakturerat befintliga ledare medlemsavgiften om 100 :- för 2025. Nya kan bli medlemmar här
Vi ser väldigt gärna även att föräldrar/anhöriga/vänner också blir medlemmar och på så vis stöttar vår förening.
2. Barnrättspolicy/ledarpolicy
Vi har tagit fram en barnrättspolicy som vi vill att man tar del av och denna kommer vara likställd som vår ledarpolicy. Framåt kommer man som ledare behöva bekräfta att man tagit del av och godkänner den då den också vilar på vår värdegrund.
Extra kul är det också att vi fick förslag till valberedning som röstades igenom. Vi ser på detta år med stor tillförsikt vilket vi tror kan bädda gott för framtiden och gör att vi inte bara kan förvalta utan även utveckla verksamheten!
Med vänlig hälsning,
Styrelsen, Wäsby Warriors
Kommentarer
Annelie Wiberg 19 mar, 23:16
Bra jobbat alla som bidrar till vår förening!
Alexandra Joensuu 20 mar, 21:40
👍 Tack till dig Annelie som fortsätter bidra!
Såklart riktar vi också ett tack till de som avgått och till de nya som valt att ställa upp!