Dela nyhet
Inställt föräldramöte 23/2.
20 feb, 16:41 0 kommentarer
Hej igen.
Vi är tyvärr tvungna att ställa in föräldramötet som vi planerat på Söndag på grund av för få anmälda föräldrar. ( Tack alla ni som svarat ) 👍
Lite info om hur en ideell förening fungerar!
När man har ett barn som är med i VFK och spelar fotboll är det ett krav att man som förälder hjälper till med olika göromål, exempelvis köra till matcher, komma på föräldramöte mm.
All tid som tränarna lägger på våra barn är något dem gör för att deras barn spelar fotboll i VFK och någon behöver träna dem.
Tränarna får ingen ersättning/betalt utan lägger alla dessa timmar på våra barn gratis.
Vi måste hjälpas åt om vi ska fortsätta ha ett fungerande lag.
Ett gott samarbete med er föräldrar är en förutsättning för att laget ska fungera. 🙏☺️
Är det någon som har frågor eller funderingar gällande hur man svarar på kallelser eller hur hemsidan fungerar så får ni gärna höra av er till mig framöver. Lina 0760390304 ☺️
Gäller det frågor om upplägg runt matcher/träningar så är det inget vi tar på telefon. Finns det behov av att ställa frågor gällande det så kallar vi till nytt föräldramöte där dessa frågor lyfts framöver.
Hoppas på ett fint samarbete med er framöver
vänligen ledarna ⚽️🏃♂️➡️
Kommentarer