Laguppställning
Ledare
Referat
Tre poäng med hem från Blomstermåla
9 aug 2015 2 kommentarer
Redan 09:45 var det samling på Sportfältet eftersom matchen i Blomstermåla spelades 13:00. Efter ett kort stopp vid ”strykjärnet” för att hämta upp två bröder och en i stråhatt gick färden vidare mot Blomstermåla. Vi var i god tid så det blev ett stopp utanför en skola i Högsby för matpaus.
Väl framme i Blomstermåla hade det börjat dugga lite men det blev inget mer regn även om metrolog Nagy varnat för ihållande regn hela eftermiddagen… Gräsplanen såg fantastiskt fin ut och var väldigt stor, bra förutsättningar alltså.
Så till själva matchen. Vi hade haft en bra uppvärmning men ändå började vi lite tveksamt. Blomstermåla spelade mycket på vår högerkant och spelade bra fotboll men några direkt farliga lägen släppte vi inte till. Det tog ungefär en halvtimme innan vi fick ordning på spelet och då även vi började trilla boll. Under de sista minuterna hade vi fem-sex farliga hörnor och inlägg på frisparkar utan resultat. Det märktes att våra motståndare mattades allt mer.
Första halvleken slutade 0-0 och vi var eniga om att vi nu kommit in i det och skulle bara kämpa vidare så skulle vi nog kunna spräcka nollan.
Vi drog igång med bra fart i andra och redan efter tre minuter kom det förlösande 1-0 målet. Linus spelade ut bollen till Ernad som spelade upp till Mackan. Efter någon dragning spelade han vidare till Filip som gjorde det enkla, en bredsida mellan målvakten och hans vänstra stolpe.
Det målet gjorde att vi verkligen tog över i andra. Efter en knapp kvart byttes Viktor in (Sacha ut) och han behövde bara någon minut på sig innan han gjorde 2-0. Det var Jonas som vann en nickduell och skarvade bollen till Mackan. Han spelade över till Viktor som likt Filip kom ren och la in bollen bredvid målvakten.
Nu var det BK för hela slanten och 3-0 kom bara tre minuter senare. Ernad slog en lång boll över till Jonas som vände bort en kille och drog på en kanon (nåja…) med sin vänster och bollen letade sig in vid stolproten. Vi hade nu chans på chans. Bland annat hade Linus ett fint skott i kryssribban.
4-0 gjorde Mackan i matchens 69:e minut. Han ryckte förbi sin back och skulle runda målvakten då backen fällde Mackan i straffområdet. Straffen dundrade han upp i nättaket!
I den 75:e minuten kom Kujtim in istället för Filip då vi inte ville riskera ett gult kort så han skulle vara avstängd i nästa match. Men strax därefter ville Jonas byta så Filip fick dra på sig tröjan igen och hoppa in. Lyckat byte då Filip blev tvåmålsskytt när han satte 5-0. Han drev upp på kanten och spelade in till Gustav som väggspelade tillbaka. En frispelad Filip gjorde inget misstag och kopierade sitt första mål med avslutet. Strax före slutsignalen kom 6-0. Det var återigen Ernad som slog en boll över backlinjen där Gustav kom framrusande och ensam med målvakten kunde han rulla in bollen.
En medioker första halvlek där vi jobbade oss in i matchen följdes alltså av en mycket bra andra halvlek där det blev islossning. Visst är det en härlig känsla när det ekar i omklädningsrummet efter matchen – Tigrarna, håller på tigrarna…
0 – 1 48 min Filip (Markus)
0 – 2 60 min Viktor (Markus)
0 – 3 63 min Jonas (Ernad)
0 – 4 69 min Markus straff
0 – 5 83 min Filip (Gustav)
0 – 6 89 min Gustav (Ernad)
Kommentarer
-
Göran P 8 aug 2015
Så skönt att det har lossnat. Är det den omtalade Mattsson-effekten vi ser....
-
Michael 9 aug 2015
Förmodligen den effekten i kombination med självförtroende o sommarens återkomst😀
Kommentarer