Nyheter från sektionen
25 Manna , 7-8 oktober 2023
29 jul 2023
Nyheter från Vänersborgs SK
Årets insats
25 feb
Välkomna på årsmöte 24 Februari, kl 18:30
23 feb
Fasta kontroller
21 feb
Sprint på långfredagen
17 feb
OL träningar våren 2025
19 feb, 20:45 0 kommentarer
Nu är det dags att börja planera in orienteringsträningarna för våren.
Vi undrar vilka som som vill vara med. Träningarna kommer att vara på torsdagar kl.18 med start v.13, 27mars.
Vi skickar ut en kallelse till att fortsätta med orientering. Den kommer i Svenskalag som en intresseanmälan. Svara senast 10 mars.
Vi kommer därefter dela upp dem i grupper.
Det vore kul om vi blir fler så det är välkommet att ta med sig kompisar.
Mvh Ledarna
Vänersborgsmedeln
28 sep 2024 0 kommentarer
Nästa helg den 6 oktober är det dags för Vänersborgs SK att arrangera tävling i området kring skidstugan. Vi hoppas att så många som möjligt vill vara med!
Anmälan görs i Eventor eller till oss ledare. Det finns SI pinnar för utlåning.
För grön grupp passar "inskolning" då kan vuxen skugga/följa. Vill man springa själv så går D/H 10 även att välja.
För vit grupp, för de som inte väljer åldersklass, kan man välja öppen klass "vit 2km".
Anmäl senast söndag.
Inskolning och öppna banor går att anmäla på plats.
Bacho cup
29 aug 2024 0 kommentarer
Nästa helg är det dags för Bahco Cup! Det är en rolig tävling där banorna är lite enklare än vanligt och där det finns många funktionärer i skogen.
På lördagen är det individuell tävling. Anmälan görs på Eventor. Ta kontakt med oss ledare om du behöver hjälp med anmälan eller lån av pinne.
På söndagen är det stafett. På mittsträckan kan det vara fler löpare. Kontakta oss ledare så sätter vi ihop lag och anmäler.
Övernattning i Lidköpings gymnasieskola för barn, ledare och vuxna. Meddela även detta till oss ledare i intresseanmälan vi skickar ut.
Det går självklart även att resa fram/tillbaka någon eller båda dagarna om man inte vill eller kan sova över.
Hoppas vi blir ett gäng! Ju fler desto roligare!
jessica.hermansson@gmail.com
Snart börjar orienteringsträningen igen!
10 aug 2024 0 kommentarer
Hej och välkomna tillbaka till orienteringen.
Vi tänker starta med en träningstävling som klubben ordnar i Ursand den 20/8. Sedan börjar torsdagsträningarna veckan därpå.
ti 20/8 Motionsorientering, Ursand. Gratis glass till alla barn.
29/8 Träning
5/9 Poängjakten
12/9 Kompassträning
17/9 motions-OL
19/9 Slingor- Ursand
26/9 Banor-skidstugan
3/10 Sista gången, korv med bröd
Vill ni vara med på motionsorienteringen är det bra om ni går in och anmäler er på Eventor. Anmälan motionsorientering 20/8
Hör av er om ni behöver hjälp. Det finns möjlighet att anmäla sig på plats också.
MVH Ledarna
Fotoorientering
11 jun 2024 0 kommentarer
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Sön 9/3
18:00-18:01 |
Intresseanmälan träningar
Intresseanmälan |