Dela nyhet
Vi behöver kandidater till ny styrelse!
18 mar, 07:42 0 kommentarer
Hej UVKK:are,
Vi har hamnat i läget där vi står utan kandidater till viktiga funktioner till föreningen. Då kan vi inte ha årsmötet som tänkt.
Vi saknar:
Styrelsemedlemmar, minst 2 st, förälder till medlem eller myndig medlem. Roll i styrelsen blir sekreterare, kommunkontakt, trygghetsansvarig, hemsidan - de "tunga" posterna kvarstår. Jobbet är att delta i arbetsmöten/styrelsemöten var 2:a/3:e vecka med uppehåll för sommaren. Däremellan tar vi upp brådskande ärenden digitalt. Mötena håller vi digitalt eller fysiskt. Du behöver inte "kunna konståkning" utan gilla föreningen och "ta hand om den" under året. Belöningen är fika vid våra möten och känna energin när UVKK växer eller haft ett bra arrangemang.
Revisorer - 2 st, ni ska gå igenom protokoll och UVKK:s räkenskaper för att se att styrelsen sköter ekonomin och besluten är tagna formellt. Jobbet är framförallt inför årsmötet 2026 men även att ta del av handlingar etc halvvägs under verksamhetsåret.
Valberedning - 2 st, att ta fram nya kandidater till 2026 och föreslå dessa till årsmötet. Jobbet kommer våren 2026 när man ska lyssna, få tips och övertala nästa gäng att styra föreningen.
Så tänkt till snabbt och kontakta valberedningen Emma och Nahla som har sina uppgifter längre ner på nyheterna, annars kan du mejla klubben bara på info.uvkk@gmail.com
Styrelsen & valberedningen.