Prenumerera
Lite smått och gott
8 apr 2025 1 kommentar
Vinnargänget
Utflykten till Solna förra veckan blev väldigt lyckad, tycker vi ledare. Det var riktigt bra drag på våra tjejer, särskilt i slutet av matchen när det var som mest spännande. Tack till de föräldrar som följde med och såg till att alla kom med hem 😊
I måndags fick laget pris i tävlingen vi har tillsammans med de andra F-lagen. Vi hade bäst träningsnärvaro under mars – bra jobbat, alla!
Ny utmaning för april: att höja närvaron jämfört med mars. Klart vi ska vinna den också!
Det har gått ut en kallelse till UIF Dam A:s seriepremiär på fredag. Vi hoppas på storpublik, så det vore kul om så många som möjligt kan komma. Flera ledare från F13 kommer att vara på plats.
En nyhet för i år är att det blir ett Summercamp Fokus EXTRA vecka 33 (11–14 augusti). Det kommer att bli riktigt bra träning och en massa fotboll. Det är troligen samma ledare som håller i det vanliga Fokusträningen. Enligt utskicket är upplägget: för ambitiösa spelare som vill fördjupa sig i teknik, teori och spelförståelse.
Träningstider från cirka mitten av maj och framåt är ännu inte helt klara. Vi hoppas dock att få fortsätta träna på måndagar och onsdagar. Vi hoppas också kunna få till ytterligare en lite annorlunda träning under maj/juni – mer information kommer framöver.
Årets seriematcher finns nu inlagda i vår kalender. De flesta datum är spikade, men några kan komma att ändras. Det är många lag i våra grupper i år, så det kommer att bli mycket matchspel.
Vi har nu börjat planera lägret i Rimbo den 24–25 maj. En bindande anmälan kommer att skickas ut framöver. Nästan 30 st har tidigare visat intresse att delta, så vi hoppas att alla fortfarande kan och vill hänga på!
Kommentarer
Katja Lundgren 8 apr 2025
Spännande säsong!