Dela nyhet
Drömstart på säsongen 2022 för herrlaget.
3 maj 2022 0 kommentarer
Så var det då dags, säsongspremiären stod för dörren. Dagen vi alla väntat på sedan oktober hade äntligen kommit. Solen sken och förväntningarna var höga. Skådeplatsen var Hjulsta BP, dagen var valborgsmässoafton. 13.00 ljöd domarpipan och vi var igång.
Efter 9 minuter insåg vi att vi hade lämnat huvudena i omklädningsrummet. 0-2 på tavlan och känslan var att detta kommer att bli en lång och tråkig eftermiddag.. Inte så mycket för att motståndet var oövervinnerligt, detta berodde endast på vår egna inställning och förmåga.
Men där och då hände något. Efter ett par positionsbyten började matchen jämna ut sig och i den 33e minuten kom så den efterlängtade reduceringen! En frispark snett utanför straffområdet som letar sig in i de borte nätmaskorna och vi hade äntligen lite luft under vingarna!
41a minuten. Örnarnas målvakt slår en inspark centralt i banan och vi vinner en andraboll. En sträckt vrist senare står det 2-2, äntligen har vi städat bort den horribla inledningen!
Men det dröjer endast 3 minuter till nästa kalldusch.. 2-3 och nytt underläge inför halvtidsvilan.
Där och då hade vi kunnat hänga med huvudena och sett oss slagna, men istället går vi rakryggade ut ur omklädningsrummet med en känsla att detta kan vi vända, även om det kommer krävas hårt jobb.
Andra halvlek startar och hinner inte bli mer än 3 minuter gammal innan Örnarna rinner igenom från halva plan. Vår mittback hamnar lite efter och gör vad han kan för att bromsa friläget, tyvärr för hårt enligt domarens preferenser och det röda kortet är ett faktum. Decimerat till 10 man, underläge 2-3 och 40 minuter kvar... inte det bästa av förutsättningar.
Men.
Ytterligare 15 minuter går och det visar sig att vår grundfysik håller en högre nivå än våra motståndare. Vi börjar få giftigare och giftigare kontringar och i minut 70 lyckas vi rinna igenom till 3-3!
10 mintuer senare har det hänt två gånger till och resultatet är just nu 5-3 till oss med endast 10 minuter kvar!
Här någonstans tappar Örnarna allt och missnöjet spelarna emellan är påtagligt. Vi går ner på 4-backslinje och bevakar resultatet och i den 89e minuten rinner vi igenom igen vilket resulterar i straff.
6-3!
Örnarna lyckas reducera minuten senare, men det är av akademisk karaktär och 3 poäng i premiären är ett faktum!