Dela nyhet
Seniorerna i helgen
5 feb, 06:05

Helgen kommer allt tidigare, nu redan på en onsdag då Herrarna i Allsvenskan spelar ikväll.
Herrarna i Allsvenskan står inför tre grymt viktiga matcher på åtta dagar där vi verkligen skulle behöva plocka minst fyra poäng. Ikväll möter vi Drott hemma i Idro, på bortaplan förlorade vid med tre måls marginal. Drott kommer från meriterande seger mot Tyresö, säker seger mot Anderstorp men en förlust mot Torslanda på bortaplan.
På lördag väntar tabelljumbon Anderstorp på bortaplan och redan på onsdag nästjumbon Lågan, också borta. Hemma vann vi mot båda lagen med en handfull mål.
Anderstorp förlorade senast mot topplaget Vinslöv, men bara med fem, tyngre mot både Drott och Ystad på bortaplan. Anderstorp är alltid ett par klasser bättre hemma så varningsflaggan är hissad.
Lågan föll senast mot Ystad med sju men i matchen innan snodde de en poäng av topplaget Varberg vilket imponerar. Tre matcher tillbaka blev det klar förlust mot Västerås/Irsta.
Vi kommer från förlust borta mot Aranäs och Varberg och vinst hemma mot Ystad. Formen är helt OK och kommer säkert att bli ännu bättre match för match då vi kommer från ett långt uppehåll. Just nu ligger vi på negativt kval, det vill vi undvika.
Matchstarter:
Ikväll i Idro 18.30
Lördag 18.15 i Anderstorp
Onsdag 19.00 i Lågehall
Damerna i Ettan har tagit tre raka och mycket viktiga segrar och nu laddar vi för en ny match där vi kanske teoretiskt kan säkra en plats i Ettan nästa är. Möte med trean från slutet, Boden, hemma imorgon.
Boden föll hemma mot formstarka Hammarby, kryssade borta mot Silwing och slog Kungsängen med två på hemmaplan. Boden är ett lurigt lag som inte ska underskattas, fullt fokus gäller.
Vi har i tur och ordning slagit Kungsängen, Borlänge och Spånga, de två senare med stora siffror, jämnare mot Kungsängen. Formen är helt OK och vi går in som knappa favoriter.
Matchstart klockan 14.00.
Herrarna i Tvåan har hemmaplan i mötet med Åkersberga på söndag. Åkersberga ligger tia och slåss för sin överlevnad, borta vann vi med fyra. Åkersberga har tre raka förluster bakom sig mot Spånga, SIF (Skånela) och Vassunda.
Vi slog Kungsängen med besked senast, föll snöpligt med uddamålet mot Lidingö men slog Spånga med tre. Formen är det inget fel på och det här ska vi ha en bra chans att klara av.
Matchstart klockan 18.00.
Damerna i Fyran åkte på sin första förlust förra helgen och lär ha fokus på att påbörja en ny "streak" i helgen då de möter tabelljumbon BK Sol.
Senast vi möttes vann vi med 22-11 och BK Sol har fem raka förluster bakom sig.
Förutom förlusten senast har vi varit galet stabila, förlusten mot Skuruiterna svider men tolv raka dessförinnan talar sitt tydliga språk. Vi ska vara stora favoriter.
Matchstart i Idro på söndag 16.00.
/Jocke