Dela nyhet
Övernattning i klubbstugan 14-15 mars
25 feb, 15:19 0 kommentarer
Hej gänget,
Den 14-15 Mars kommer vi att ha övernattning på Stip med laget (kallelse kommer ikväll)
Under kvällen kommer vi jobba med att bygga gemenskap genom olika lekar och aktiviteter. Vi kommer även gå igenom tillsammans vilka regler som skall gälla för laget på träning och match.
Även rösta fram lagkaptener för året, dock skall vi även här prata om vad en bra lagkapten är på och bredvid planen så att killarna kan välja de som passar bäst på beskrivningen.
Vi tänker att vi kommer köpa in pizza till killarna men max en halv pizza/kille då vi tar detta ur lagkassan. Även lättare frukost kommer finnas på lördagen.
OBS, här önskar vi lite hjälp av några föräldrar som kan handla och hämta pizza så vi kan engagera oss i laget.
Behöver man fylla på med mer energi, önskar dricka eller fredagsmys så löser man det själv. (Man tar med det direkt då ingen får åka iväg och köpa under kvällen)
Vi avslutar kvällen med film innan vi skall försöka krypa till kojs:-)
Förutom att bygga ett starkare lag vill vi även testa om killarna klarar av detta så vi vet hur vi skall tänka kring ev övernattningscup i år.
Lördagen avslutas runt 10:00-10:30. Då har vi käkat frukost, packat våra saker och städat gemensamt.
Så håll utkik efter kallelsen och anmäl er så snart som möjligt så vi kan börja planera.
Har ni frågor eller funderingar så hör bara av er
//Tränarna