Dela nyhet
Svanskogsmästerskapet i Armbrytning
31 jan 2020 0 kommentarer
SIF Armsport arrangerar Lördagen den 23:e Maj sin första officiella tävling! Vi provkörde i mellandagarna ett upplägg som fungerade mycket bra där det är en stor öppen viktklass med lottning efter vikt.
Det innebär att i den första matchen möts den tyngsta och den näst tyngsta, sen #3 mot #4, etc. Så fortsätter det även i A-pool och B-pool. Förutom den viktstyrda lottningen fungerar det som en vanlig double elimination tournament.
Servering finns på plats, utbildade domare dömer och tävlingen går på ett Mazurenko-bord så kommer bli riktigt bra! Efteråt blir det grillfest för den som vill.
Vad vinner man?
Förutom äran så kommer vi såklart dela ut priser till topp 3 i respektive arm. Om allt faller väl ut så kanske det till och med blir något extra i prisväg. Håll utkik efter uppdateringar.
Tävlingsavgift: 150kr/arm eller 200kr för båda.
Sista anmälan: Söndag 10:e Maj
Max antal deltagare: 32st
Endast föranmälan & det gäller att vara snabb, då vi som sagt valt att begränsa antal tävlande.
ANMÄLAN SKER HÄR: https://forms.gle/fDRV3CZdjwKfxRxR7
Vid frågor, så kan ni nå Rikard Jansson på: 0702981782.
Invägning: Lördag kl 10.00-11.30
Tävlingsstart: kl 12.00
Kommentarer