Laguppställning
Referat
Då var säsongspremiären avklarad
19 apr 2019
Förutsättningarna var optimala. Säsongspremiär på hemmaplan med en temperatur på strax under 20 grader, mycket svag vind och fin kvällssol som ramade in vår fina idrottsplats.
Vi inledde matchen spänt och nervöst, där många av våra passningar inte nådde fram eller slogs i inte alltför gynnsamma lägen. Spelet under de första 20 minuterna var mestadels på vår egen planhalva och vi fick inte till något organiserat spel. Trots det tog vi ledningen med 2-0, vilket innebar att vi i våra två första anfall/kontringar som kan anses farliga hade 100% utdelning. Det första målet var en passning från Sacke till Martin, som i sin tur passade vidare till Marcus L som levererade ett distinkt avslut. Det andra var en passning från Robin (som samtidigt fälldes) i en position strax över mittlinjen, fram till Sakarias, och även där var det inga tveksamheter i avslutet.
Tyvärr fick Kisa en i mina ögon felaktigt tilldömd frispark strax utanför vårt straffområde, där jag anser att vi helt regelrätt bröt bollen utan att först träffa motspelaren. Frisparken resulterade i att Kisa reducerade till 2-1, och det vi kan ta med oss ifrån detta är att vid frisparkar på kort avtånd ska muren stå still och avståndet mellan spelarna ska inte tillåta att en boll tar sig igenom.
Under den andra halvan av första halvlek blev spelet bättre och vi började agera med ett större lugn, vilket resulterade i att vi fick ordning på vårt eget spel. Vi ökade på vår ledning till 4-1 innan halvtidsvilan. Mål 3 var en höger yttersida från Jesper på djupet fram till Martin, som placerade bollen i mål. Vårt sista mål i första halvlek var en framspelning av Marcus L ut till kanten där Wenner bröt in och satte 4:an. Med ca 5 min kvar av första halvlek råkade en av Kisa-spelarna ut för en kollision i eget straffområde, som innebar ett kraftigt sår i pannan och en resa till akuten. Vi får hoppas att han snart kan vara tillbaka under säsongen då stygn och läkningsprocess gjort sitt.
I inledningen av den andra halvleken spelade vi vår bästa fotboll och ökade på till 6-1 mycket välförtjänt. Det var en avsevärt bättre organisation i speluppbyggnaden, och vi matade på med anfall efter anfall och här fick inte Kisa känna på bollen speciellt mycket. Första målet i andra halvlek var en hörna som slogs av Martin, där Robin i snäv vinkel satte den med nick. Vårt sista mål var en frispark ett tiotal meter ut från deras straffområde som Martin slog, och där Sakarias satte den med en nick. Två mål på fasta situationer är bra, de kommer behövas under säsongen att vi drar nytta av dessa möjligheter.
Under andra halvan av andra gick vi ned i tempo och vi lät Kisa komma in i matchen mer, vilket jag kan ha en viss förståelse för när vi leder med 6-1. Trots en del hörnor från Kisa i slutet rensade vi bra och behöll 6-1 matchen ut.
Sett över hela matchen spelade vi bra fotboll inför en relativt stor hemmapublik. Avsiktligt valde vi att vila några spelare i slutet, men alla bidrog till resultatet genom 5 olika målgörare och med assist från 4 olika spelare. Inför kommande matcher behöver vi förbättra vår precision i passningsspelet, samt nyttja hela bredden av planen. Det var många gånger som vi körde fast på ena kanten, men ändå inte nyttjade möjligheten till att snabbt flytta över spelet till andra kanten. När det är trångt i mitten är det viktigt att vi nyttjar våra kanter och tvingar vår motståndare att dra isär sitt försvar, och därmed ge mer plats till våra avslutare i mitten och på motsatta kanten. Bra att vi inte drog på oss några gula kort i matchen.
Bra start killar! Vi leder tabellen :-) Nu väntar Sonstorp om en vecka, ett nytt lag som är relativt okänt för oss och som av förstå-sig-påare påstås bli ett topplag i division 5 mellersta. Vi ska dock visa dem att vi är fler som aspirerar på den topplaceringen.
Syns på tisdagsträningen.
/Jan
Tabell
Herr Division 5 Mellersta | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22 | 20 | 1 | 1 | 84 | 18 | 66 | 61 | |
22 | 16 | 1 | 5 | 90 | 35 | 55 | 49 | |
22 | 11 | 4 | 7 | 40 | 36 | 4 | 37 | |
22 | 11 | 3 | 8 | 46 | 40 | 6 | 36 | |
22 | 10 | 3 | 9 | 57 | 33 | 24 | 33 | |
22 | 10 | 2 | 10 | 47 | 53 | -6 | 32 | |
22 | 9 | 3 | 10 | 45 | 46 | -1 | 30 | |
22 | 8 | 3 | 11 | 50 | 59 | -9 | 27 | |
22 | 7 | 4 | 11 | 41 | 62 | -21 | 25 | |
22 | 6 | 4 | 12 | 31 | 59 | -28 | 22 | |
22 | 3 | 7 | 12 | 35 | 62 | -27 | 16 | |
22 | 3 | 1 | 18 | 30 | 93 | -63 | 10 |