Laguppställning
Referat
Sturefors "MO SALAH", avgör efter stabil insats
17 sep 2018
Då var det måndag igen.
Vi gör en stabil laginsats mot Stegeborg i lördags tycker jag, trots att vi inte får till spelet på det sätt som jag önskar under 90 minuter.
Kändes som det var riktigt bra fokusering innan matchen, men under själva matchen kändes det som en del var trötta både i huvud och fötter, men trots det var det inget snack om vilka som var det bästa laget.
Det vi måste förbättra till Linghem på lördag är att hålla ihop lagdelarna, annars kommer det bli en ritkigt jobbig match. Detta gäller både i offensiven och defensiven, mot Stegeborg bjöd vi på alldeles för mycket fria ytor för att man skall känna sig riktigt nöjd. Vi räddar upp det med bra försvarsspel och målvaktsspel, vi har en trygghet där men vi måste hjälpa backlinjen på ett bättre sätt och framförallt kommunicera med varandra under matcherna, hjälpa varandra i alla lägen...vi jobbar vidare.
Vi startar matchen riktigt segt, kommer inte igång med löpningar utan boll, hittar inte rätt i passningsspelet, är ibland 3 st. på samma boll, vilket ger motståndarna lägen att kunna straffa oss, Sedan efter 1-0 så tycker jag vi tar tag i det på ett bra sätt och visar att vi kan lira fotboll. 2-0 och 3-0 kommer efter fint anfallspel med bra rörlighet och passningsspel. Efter 3-0 blir vi lite för bekväma och efter paus har vi ingen bra start, utan bjuder in Stegeborg med ett ritkgit skitmål, där vi inte får till kommunikationen om vem som skall gå på boll och vem som skall markera spelaren osv. Efter deras reducering, är vi riktigt stressade i vårt försvarsspel kommer helt fel i många situationer och tar en del felbeslut, där vi genom kommunikation!! hade kunnat agera på ett stabilare sätt. Vi får sedan 4-1 och dödar då matchen, sedan slappnar vi av och avslutar sista 30 minutrarna på ett riktigt bra sätt får 5-1 också och borde faktiskt gjort ett par baljor till.
Idag får bröderna Lundvist mina stjärnor, Joel och Elias för sitt uppofrande spel och att alldrig ge sig i några situationer och att alltid jobba färdigt i situationerna. Sacke, siffets " Mo Salah", vad säger man 4 baljor och ytterliggare ett äkta hattrick igen!, Kanon att ha en spelare på topp som levererar match efter match, men kom ihåg att Sacke kan inte göra målen om inte ni andra i laget bidrar med de framspelningar som ni gör...
MÅLEN som vi gör är alltid en laginsats som ligger bakom, någon har brutit bollen, satt den i spel, slagit den avgörande passningen osv. GLÖM ALDRIG BORT DET!... Detta är det viktigaste för att kunna bygga ett lag att många är med och bidrar och där tycker jag vi blir bättre och bättre och det lovar gott för framtiden och de sista 3 matcherna denna säsong.
Ni gör det kanonbra killar, men vi kan ett par snäpp till det är jag övertygad om.
En liten tanke bara, sista 20-30 minutrarna av matchen spelade vi med 4 spelare äldre än 19 år, 2 försvarsspelare och hela mittfältet körde vi med juniorlagsspelare!!, glöm aldrig bort detta, därför är det fantastikt bra gjort av oss att ha 4:e platen efter 19 spelade omgångar, 10 vinster, 3 oavgjorda och 6 förluster.....där vill jag påpeka att vi tappat/bjudit på 6-9 poäng ytterliggare. Jag tycker vi inte skall vara nöjda än, vi har fortfarande 2 revanscher kvar att ta, vi skall i varje fall göra vårt yttersta för att ta 9 poäng till. Kunnandet och kompetensen finns där hos ER.
Tack alla killar för ännu en bra insats
Ses på träning denna vecka 18.00-19.30. Välkomna alla som kan
LASSE
Tabell
(från everysport)
Herr Division 5 Mellersta | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22 | 20 | 1 | 1 | 74 | 11 | 63 | 61 | |
22 | 17 | 3 | 2 | 97 | 28 | 69 | 54 | |
22 | 12 | 4 | 6 | 63 | 44 | 19 | 40 | |
22 | 12 | 3 | 7 | 70 | 48 | 22 | 39 | |
22 | 11 | 1 | 10 | 69 | 51 | 18 | 34 | |
22 | 9 | 5 | 8 | 51 | 53 | -2 | 32 | |
22 | 9 | 3 | 10 | 45 | 58 | -13 | 30 | |
22 | 9 | 1 | 12 | 49 | 60 | -11 | 28 | |
22 | 7 | 1 | 14 | 53 | 71 | -18 | 22 | |
22 | 5 | 4 | 13 | 39 | 66 | -27 | 19 | |
22 | 2 | 2 | 18 | 24 | 107 | -83 | 8 |