Nästa match
Senaste resultat
Nyheter från föreningen
Fotbollsskola 2025
8 apr
God Jul
24 dec 2024
Tack för mig!
24 okt 2024
Bevattningsanläggningen avstängd.
30 sep 2024
Kansliet obemannat
16 sep 2024
VIKTIG INFO INFÖR KVÄLLENS TRÄNING
22 apr, 09:08 0 kommentarer
Hej!
Vad kul att så många vill komma och spela fotboll ikväll. Inför första träningen vill vi gärna träffa era barn en stund innan träningen börjar. Så idag samlas vi vid klubbstugan klockan 17.15!
Vi ses där!
Mvh. Ledarna
Träningstider!
16 apr, 14:16 2 kommentarer
Hej på er!
Träningstiderna har kommit och de kommer gälla från nästa vecka och fram till mitten på maj. Efter det kan träningstiderna komma att ändras.
Vi kommer träna tisdagar och torsdagar kl 17.30- 18.45.
KOM IHÅG att svara på kallelsen när den kommer, så vi vet om ert barn kommer på träningen. Detta kommer underlätta våra träningar. Det är lika viktigt att svara även om ni inte kan komma, annars vet vi inte vilka som sett kallelsen.
Vi saknar också frivilliga att hjälpa till lite extra under sammandraget vi ska hålla i 8 juni. Meddela gärna någon av ledarna på tisdag om du vill hjälpa till!
Hoppas vi ses på tisdag!
Mvh. Ledarna
Inför säsong 2025
11 apr, 13:28 0 kommentarer
Inför träningsåret 2025
P2017
Här kommer information vi drog under gårdagen för er som inte kunde delta.
Ledare:
Vi som kommer träna med era barn är, som förra året Patrik Andersson, Tobias Lindberg och Joakim Hedlund. Sandra Asp kommer också finnas på plats och stötta under träningar, men kommer ha det administrativa ansvaret, så har ni frågor och funderingar är det i första hand henne ni kontaktar:
sandra.asp89@gmail.com eller 072- 586 55 99.
Det är alltid bra med flera personer under träningen, så skulle du vilja vara en hjälpande hand under, säg gärna till på första träningen. Ibland blir det bortfall från tränargruppen och då är det bra att veta att det finns föräldrar som är villiga att hoppa in.
Träningar:
Vi kommer träna två gånger i veckan i år, träningarna kommer pågå i 1 timme och 15 minuter. Det går jättebra som vårdnadshavare att vara kvar och titta under denna tiden, men vi vill att ni låter oss sköta träningen. Är man kvar och tittar gör man det som vårdnadshavare. Vi vill alltså inte ha någon extra coachning från sidan, det skapar bara förvirring hos barnen när de får instruktioner från flera håll. Man får självklart heja på och fira. Samma gäller vid våra matcher på sammandragen. Låt barnen vara barn och lära sig att tänka själva på planen.
Det går också självklart bra att lämna barnen och komma hämta när träningen är klar, förutsatt att ert barn är trygg med detta.
Vi väntar fortfarande på träningstider och kommer meddela dessa så fort vi fått dom.
Kallelser:
Kallelser är vårt verktyg för att kunna göra den bästa träningen och matcherna för era barn. Det är därför otroligt viktigt att svara på dessa. Vi kommer i år sätta ihop träningsgrupper innan träningarna för att få dom mer effektiva, vilket blir svårt om alla inte svarat på kallelsen. Det är också viktigt att ”tacka nej” de gånger man inte kommer, för då vet vi att ni sett kallelsen. Vill man inte skriva en anledning, sätt en punkt (.) så kan ni skicka in.
Nytt för i år är att har man inte svarat på kallelser för sammandrag i tid kommer ert barn inte kunna vara med på det sammandraget. Vi anmäler lag efter antal barn och det blir ohållbart om vi ska lägga till en massa barn efter sista svarsdag.
Sammandrag:
Vi kommer delta i de sammandrag som anordnas under sommaren. Inbjudan till dessa har inte kommit från någon klubb än, så det kommer endast vara ett av datumen varje helg.
- v. 21. 24-25/5 Kungsgården SK
- v. 23 8 juni Stensätra IF
- v. 26 28-29/ IK Huge
Sommaruppehåll
- v. 35. 30-31/8 Ockelbo IF
- v. 37 13-14/9 Brynäs IF FK
- v. 39 27-28/9 Norrham IF
5 mot 5
Vi kommer i år gå upp och spela 5 mot 5. Detta betyder att vi kommer spela med målvakt och att planen kommer vara dubbelt så stor mot förra året. Det kommer bli en omställning för barnen. Vi kommer ha lite teori-genomgång i början på säsongen för att informera barnen om hur detta spelsätt kommer gå till. Även matchtiden kommer öka. På sammandragen kommer matchtiden vara 3 x 10 min.
Arbeta för laget
Under sommaren kommer vi vid två tillfällen att hjälpa till vid dam eller herrmatch i Stensätra. Vi kommer att bistå med personer i kiosken/kafeterian, speaker och ta inträde. Vi väntar på svar för ett byte av dag, så återkommer så fort vi vet exakta datum. Vi kommer då göra ett anmälningsblad man kan anmäla sig i.
Fotbollens helg 8 juni
Vi kommer anordna fotbollens helg (vår) i år. Detta kommer kräva en del jobb från oss vårdnadshavare. Vi kan räkna med att det kommer komma ca. 70-80 lag som vill spela 3 mot 3 och 5 mot 5. Detta gör att vi behöver börja förbereda och planera detta så fort som möjligt. Alla vårdnadshavare får räkna med att hjälpa till på ett eller annat sätt, men vi behöver några vårdnadshavare som är beredda att hjälpa till lite extra. Vi kommer göra ”ansvarsgrupper” för att en inte ska bli stående med allt ansvar. Vi behöver 5 personer som känner att de vill hjälpa till lite extra. Skriv en kommentar i inlägget om du är intresserad så ska vi dra ihop ett planeringsmöte så snart som möjligt. Mer information om detta kommer komma löpande.
Vet ni med er något företag i kommunen som skulle vara kanon som sponsor på ett eller annat sätt under denna dag, hör av er till Sandra!
Föräldraråd:
Vi vill få igång ett föräldraråd, som tillsammans med Sandra ser till att allt kring laget fungerar som det ska, lite allt i allo, beroende på vad som behöver göras. Allt för att resterande tränare ska kunna lägga sin tid på att planera och genomföra träningarna med våra barn. Skriv även här en kommentar om du vill vara med. Ju fler vi är, desto mindre blir det att göra per person.
Vi ser fram emot en rolig säsong tillsammans med era barn.
SISTA TRÄNINGEN
24 sep 2024 0 kommentarer
Hej på er!
Imorgon är det dags för säsongens sista träning. Ett handhavandefel har gjorts vilket resulterat i att ingen kallelse för träningen kommit. Man kan gärna gå in och manuellt fylla i att man kommer, annars är det bara att dyka upp så kör vi en sista träning.
Hoppas vi ses imorgon!
Mvh Ledarna
Sammandrag 22 september
18 sep 2024 0 kommentarer
Hej på er! På Söndag är det dags för det sista sammandraget för säsongen. Vi har 4 anmälda lag. Samling för lag 1, 3 och 4 är är klockan 8.15 och för lag 2 10.15. Se nedan vilket lag ert barn ska spela samt speltider.
Stensätra IF 1, Lagledare Jocke. Samling 8.15
Ivar
Vincent
Martin
Adam
Abial
Linus
Stensätra IF 1 speltider:
9.00 Stensätra IF 1- Valbo FF 2 (Plan 4)
9.40 Gefle 2 - Stensätra IF 1 (Plan 3)
10.20 Stensätra IF 1 - Hille 3 (Plan 3)
Stensätra IF 2, Lagledare Tobias. Samling 10.15
Melvin
Sigrid
Yosief
Anthony
Hollie
Lucas
Stensätra IF 2 speltider:
11.00 Stensätra IF 2- IK Huge 2 (Plan 1)
11.40 Stensätra IF 2 - Gävle GIK 1(Plan 1)
12.20 Forsbacka IK - Stensätra IF 2 (Plan 2)
Stensätra IF 3, Lagledare Patrik. Samling 8.15
Viggo
Ryan
Abidal
Pimm
Levi
Leo
Stensätra IF 3 speltider:
9.20 Stensätra IF 3- Årsunda IF (Plan 4)
10.00 Gefle IF 3 - Stensätra IF 3 (Plan 3)
10.40 Hille 4 - Stensätra IF 3 (Plan 3)
Stensätra IF 4, Lagledare Josefine. Samling 8.15
Hjalmar
Joel
Emir
Kaoa
Theo
Stensätra IF 4 speltider:
9.00 Stensätra 4 - Storvik IF 1 (Plan 6)
9.40 Gefle 4 - Stensätra IF 4 (Plan 5)
10.20 Hille 5 - Stensätra IF 4 (Plan 5)
Kom ihåg att barnen behöver ha benskydd. Får ni förhinder, kontakta oss så fort ni har möjlighet.
Ses på Söndag!