Nästa match
Senaste resultat
Nyheter från föreningen
Viktig info från styrelsen
11 mar
Spännande samarbete med Light Bolt Academy
19 feb
Sköndals IK FK, inbjudan till Årsmöte 2025
20 jan
Sköndals fotbollsklubb på julmarknad
30 nov 2024
Julmarknad Stora Sköndal idag och imorgon
30 nov 2024
Träningstider efter nyår
22 dec 2024 1 kommentar
Hej alla vårdnadshavare i P13!
Vi har fått nya träningstider för vintern 2025.
Onsdagar (utomhus) 19:00-20:30 på Gubbängens bollplan (OBS! nära stora rondellen i Sköndal EJ Gubbängens idrottsplats). Den planen plogas till skillnad från Sandåkra BP där vi brukar träna. Vi tränar här såvida det inte blir extremt kallt. Tänk på underställ, mössa och vantar för utomhusträning.
https://maps.app.goo.gl/mxhGkcbofzfvDERy9
Lördagar (inomhus) 17:00-18:30 på Hökarängsskolan. En inte helt optimal tid men vi har iaf fått båda hallarna på Hökarängsskolan vilket betyder att vi kan bedriva kvalitativ träning där. Tidigare år har vi varit 30 barn i en pytteliten hall vilket har gjort det svårt...
https://maps.app.goo.gl/kNAzQMYZQ3zo66xY7
De nya tiderna gäller från den 8e januari och framåt tills att Sandåkra BP är spelbar igen.
God jul och gott nytt år önskar
Andreas, Jimmy, Jimmit, Martin och Petter
Information till alla vårdnadshavare i P13
13 nov 2024 0 kommentarer
Hej alla vårdnadshavare!
Lite information från oss tränare:
Kläder:
Föreningen kommer att byta klädleverantör till Adidas. Det går bra att köra på med inköpta Puma-kläder ändå men efter nyår måste vi byta matchtröjor. Mahmut på kansliet kommer förbi och testar storlekar på någon träning. Men om ni funderar på att investera i något nytt (overall, shorts etc) så avvakta till efter nyår då Adidas-kollektionen kommer. Inköp görs som tidigare på Enenda.se.
Träning:
Vi kommer att gå ner på en träning i veckan under vintern from nu (onsdagar 16:00-17.30 på Sandåkra). Om det blir för kallt utomhus så flyttar vi träningarna inomhus (vi väntar fortfarande på en inomhustid - återkommer om detta).
Match:
Vi har anmält två lag till futsal-serien. Det innebär i regel 2 matcher per helg med nio spelare per match.
Cup:
Vi har anmält två lag till ST-cupen i Tyresö. Cupen är inomhus under mellandagarna.
Utvecklingssatsning:
Sportgruppen på pojksidan i SIK (Benjamin och Tonton) har dragit igång en utvecklingssatsning nu under hösten. Tanken är att de spelare som vill spela mer än de två träningarna vi erbjuder i P13 ska få chansen till detta. Under träningarna så kommer det att vara fler åldersgrupper på plats (P13 är yngst).
Är man sugen så blir träningstiderna som följer måndagar 19-21 Gubbängens IP (med Benjamin), onsdagar 16-17:30 Sandåkra (P13), fredagar 17:30-19:00 Gubbängens IP (med Benjamin).
Vi ser detta som ett fint erbjudande från klubben för dom som är extra pepp på fotbollen. Vill man vara med så innebär det att man är med på alla träningar. Det funkar alltså inte att komma lite när man känner för det… Träningarna börjar efter nyår.
Att fylla i🙏
Bifogar här ett formulär som vi gärna ser att kryssar i (gärna så fort som möjligt så vi har chans att planera framåt 👍):
https://forms.gle/2bvNLFKkVPfFCEog8
Har ni ytterligare frågor kring utvecklingssatsningen eller något annat så tveka inte att höra av er till Andreas eller någon annan av tränarna.
Med vänlig hälsning,
Andreas, Jimmit, Jimmy, Martin och Petter
Kontaktuppgifter till Andreas:
Mail: morland.andreas@gmail.com
Tel: 070-7560737
Vårens träningstider, onsdagar kl. 17-18
8 apr 2021 1 kommentar
Välkomna till en ny utesäsong med P13. Vi kommer träna på Sandåkra BP på onsdagar med start den 14 april, kl. 17-18.
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Lör 15/3
09:00-12:20 |
Farstacupen
Farsta IP |
Sön 16/3
10:00-11:00 |
Träningsmatch Hammarby F13
Sköndals BP |
Ons 19/3
19:00-20:30 |
Träning Utomhus Gubbängens BP
Gubbängens Bollplan OBS ej Idrottplats |
Fre 21/3
17:30-19:00 |
Träningsmatcher mot Tyresö
Tyresö |
Ons 26/3
19:00-20:30 |
Träning Utomhus Gubbängens BP
Gubbängens Bollplan OBS ej Idrottplats |
Sön 30/3
10:00-11:00 |
Träningsmatch mot Älta
Sandåkra BP |
Sön 30/3
13:30-15:00 |
Träningsmatch mot Älta
Älta IP 116 |
Tor 29/5
10:00-19:00 |
Axelssons Cup 29-31 maj
Västerås |