Laguppställning
Referat
Vi hänger med
12 aug 2016 0 kommentarer
Fredagen den 12:e augusti och med 4 grader på utetempen när jag slog upp de blå kändes det som hösten gjort sitt inträde på allvar. En tidig höstdag då det låg i Häras planer att ge gästande Östadkulle på tafsen.
Sällan är en tabelltopp så jämn så här långt in på säsongen. Fyra lag inom 1 poäng är inte orimligt då ett par hängmatcher spelats. Dagens motståndare låg för tillfället, med travspråk, i tredje par invändigt och får svårt att hävda sig på upploppet om inte lucka ges. Å den luckan var vi på förhand fast beslutna att hålla stängd.
Med en stundande Premier league start och ett OS med bragder och skandaler ( kanske dags att återinföra klassiska OS-grenar som pudelklippning, poesi och Krocket som känns fria från förbjudna substanser) är det svårt för en division 6 match att skapa någon sorts hysteri. Men då visselblåsaren, ha överseende Blondie, serenerade igång matchen infann det sig en nerv och puls såväl hos aktörer som åskådare.
Då knappa tre minuter passerat kom gästerna till matchens första stora chans. På den regnglatta, blåbärsrisgröna mattan avancerade bortalaget in i straffområdet. En kort passning snett bakåt möttes av ett gulsvart ben men parerades av Johan i hemmamålet.
Utan att spela vår bästa fotboll tog vi efter det över det mesta av händelserna. Alex skaffade sig ett rejält övertag på sin vänsterkant och hotade gång efter annan. Och föga förvånande skulle därför 1-0 målet komma från AA:s fötter. Frispelad till vänster i straffområdet, i den 9:e minuten, träffade avslutet den utrusande målisens fötter och bollen gick i en vid båge mot det tillspillogivna målet.
Jubel bland de gröna och en tidig ledning var precis vad doktorn ordinerat.
Kanske var det vätan, kanske var det Häraspelarnas offensiva kapacitet men den kommande kvarten såg det virrigt ut i ÖSK:s bakre regioner. En handfull chanser skapades och i den 20:e minuten skulle vi dubbla vår ledning. Samspel mellan Foffe och Dala på högersidan och den förstnämndes fina inlägg nådde fram till Fazels panna. Nicken var ett skolboksexempel och 2-0 celebrerades.
På vår vänsterkant fortsatte Alex att ha roligt. Försvararen blev ett rundningsmärke eller slalomport i världens kortaste utförsbacke. Å visst hade det vart kul att höra Sven "Plex" Petterssons ordakrobatik när vår hårfagre ytter i 31:a minuten sånär chippade in 3-0. Tyvärr hann Gustaf upp bollen och från knapp offsideposition stöta bollen i mål. Domaren höjde snabbt armen och 2-0 stod sig.
I 40 minuter hade vi haft bra koll på Ö-kulles offensiv. Då i den 44:e small det till. Ett väl avvägt inlägg hittade en forward och med en nick mot burgaveln reducerade gästerna precis innan halvtidsvilan. 2-1.
Pausen blev kall under det lilla tak vår kiosk har att erbjuda. OS-damernas match mot USA följdes med visst intresse men som nybliven medlem i gubbskaran som kritiskt skärskådar varje liten detalj var det Häras första halvlek som flitigt diskuterades. Ögonbryn höjdes över avsaknaden av närkamper trots derby och glidtacklingsväder.
Akt nummer två var igång och vi kändes fortfarande betydligt starkare än gästerna. I 50:e minuten fick matchens frontfigur ny chans. Med en fin halvvolley 7 meter till vänster om burväktaren rammade Alex stolpen. På returen iscensattes en kontring av de gulsvarta. Effektivt stoppade, men med önskan om straff från gästerna svängde spelet igen. Fazel fick bollen i läge en mot en. Med försvararen rivandes, slitandes, klösandes och som en mindre väl sittandes Fjällräven ryggsäck slet sig Omidi loss och smekte in bollen vid den bortre stolpen. 3-1 i 52:a. Mindre protester för den uteblivna straffen hördes från bortalaget. - Humbug, sa mannen som bestämmer och bollen spelades igång från mittpunkten.
Sex minuter senare skulle ÖSK få straffen som tidigare uteblev. Vid en tilltrasslad situation i 58:e revs en anfallare omkull och 11-metaren kändes solklar. Ett viktigt läge i matchen där många ben börjat tröttna och närkampspelet intensifierats. Skytten slog straffen mot höger stolpe i semafor höjd. Ett kvickt frånskjut och vacker parad av Johan och 2-målsledningen bestod.
Den sista halvtimmen blev chansfattig trots ett par fina frisparkslägen där vi saknar den riktiga skärpan. Gästerna är inte nära att hota oss och då man i 85:e drar på sig en utvisning är saken biff.
En tung seger. Tung som två flodhästar med separationsångest.
Tre nya sköna poäng och då alla topplag vann en nödvändighet.
/Mattias L
Kommentarer
Tabell
(från everysport)
Herrar, Div 6 Vara | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20 | 13 | 6 | 1 | 74 | 22 | 52 | 45 | |
20 | 13 | 5 | 2 | 74 | 25 | 49 | 44 | |
20 | 14 | 2 | 4 | 60 | 23 | 37 | 44 | |
20 | 14 | 1 | 5 | 69 | 26 | 43 | 43 | |
20 | 10 | 6 | 4 | 51 | 20 | 31 | 36 | |
20 | 9 | 2 | 9 | 39 | 33 | 6 | 29 | |
20 | 8 | 3 | 9 | 43 | 41 | 2 | 27 | |
20 | 7 | 0 | 13 | 38 | 80 | -42 | 21 | |
20 | 3 | 5 | 12 | 24 | 70 | -46 | 14 | |
20 | 1 | 3 | 16 | 16 | 76 | -60 | 6 | |
20 | 0 | 3 | 17 | 25 | 97 | -72 | 3 |
Kommentarer