Södra Härene IF

Främmestad/Elmer-Fåglum/Nossebro A

Laguppställning
Ledare
Referat
Förlust i säsongens tredje match
3 apr 2023 0 kommentarer
Efter cirka tre veckors matchuppehåll var det under söndagen dags igen. Inte mindre än fem föreningar representerades när SHIF/ÖSK tog emot FIK/EFFK/NIF. Med ett antal pjäser ur spel med anledning av resor och skador var det med öppna armar hemmalaget tog emot förstärkning från ÖSKs duktiga ungdomslag. När klockan slog tre tog Jimmy ton, greppade pekpinnen och styrde med fast hand upp linjerna för hur försvar- och anfallsspel skulle bedrivas under matchen. Efter lite klassiskt gofika och en stunds taktisk kontemplation var det dags för en skön vårpromenad bort mot Björkvallen. Motståndarna var tidigt på plats och våra damer och flickor bytte raskt om och äntrade den granulatbeklädda skådeplatsen.
Fyra minuter innan tänkt matchstart blåste Dimman i pipan och vi var igång. Bortalaget började bäst. Ett visst mått av passivitet märktes hos hemmalaget. Kvicka motståndarben manövrerade sig enkelt förbi oss när vi med lite för hög hastighet mötte upp. De första femton minuterna var vi under press men ett skickligt försvarsspel av Linn, Nyberg, Sandra och Ebba såg till att hålla vårt mål fredat. De avslut som ändå nådde fram styrde Cornelia säkert undan. Efter den inledande kvarten började vi hitta rätt. Sara S blev en trygg uppspelspunkt och kunde fördela boll från sin sittande mittfältsroll. I samband med att vi flyttat upp positionerna tvingades vi till ett par byten då Andina och Evelina hade ont å behövde vila. In kom Elin C och Agnes och de tillsammans med ungefär jämngamla Elin S och Ebba imponerar i varje framträdande med sin framfusighet. Vi fortsatte att spela fin fotboll och vann dueller över hela banan. I vår iver att gå framåt stack upp bortalaget upp. Efter ett fint passningsspel hamnade lädret framför en relativt fristående anfallare som kunde placera in bollen till en 0-1 ledning.
Vi lät oss inte nedslås. Det fina spelet höll i sig och Elin Sjöstedt var ytterst nära att få göra sitt första A-lagsmål när hon kom förbi på vänsterkanten. Avslutet var bra men tog en touch och dirigerades om mot den bortre stolpen och ut. Vår centrala linje var stark och vi lät inte motståndarna få många meter innan vi var där och bröt. Ett par fasta situationer vaskades fram och vid en av dessa var duktiga Ida Nyberg uppe och kunde så när få läget att smaska dit kvitteringen. Halvleken slutade 0-1 och det var positiva toner i vilan.
När andra halvlek blåstes igång hade undertecknad hamnat på fel sida och fick med raska steg ta sig runt planen för att komma rätt. Men kanske var det ett lyckodrag då jag precis när jag skulle runda hörnflaggan fick se i närbild hur Ebba trollade bort en motståndare med en delikat tunnel i ett utsatt läge och satte full fart framåt. Lite av matchens behållning för en som gillar vågade dragningar. Spelmässigt var annars andra halvlek ett steg tillbaka. Vi fick inte fast bollen på offensiv planhalva och de lilaklädda gästerna kunde snabbt erövra bollen och skapa tryck framåt. Vårt försvarsspel var bra för dagen och anförda av Linns kämpaglöd och fina försvar höll vi bortalaget stången. Men med Nybergs vad som gjorde sig påmind och krampkänningar hos Linn kunde vi till slut inte stå emot. På ett långskott från sisådär 19 meter ökade gästerna på till 0-2. Vi försökte att skapa chanser framåt men oftast blev det löpdueller där vi inte riktigt fick tag på bollen och anfallen ebbade snart ut. Tjejerna i lila var inte nöjda och i matchminut 76 kunde de efter ett fint kombinationsspel, från friläge, rulla in 0-3. Vi provade att ställa om till 3-4-3 de sista minuterna men depåerna var tömda och vi lyckades inte skapa den där heta chansen som kunde spräckt nollan.
Sammanfattningsvis så gör vi en riktigt bra halvtimme i första halvlek. I andra märks det att vi har en del skadekänningar men också har en bit kvar konditionsmässigt. Nu ska vi se fram emot en bra träningsvecka, slicka såren och slipa på de taktiska dispositionerna. Våra båda mittbackar Linn och Nyberg gör en riktigt bra match men samtliga ska vara nöjda med sin insats. Kan vi få ihop laget som en enhet så kommer det bli bra det här.
/Mattias Lisevall
Kommentarer