Fudoukai Karate
Fudoukai är en av flertalet karatestilar som är resultatet av sammanslagningar av en del gamla stilar såsom Goju-ryo, Shito-ryu, Wado-ryu och Shukokai. Fudou betyder "den inre styrkan" och kai är "förening".
Stilen kom till Sverige 1972 via Lars-Åke "Nalle" Berglund som då startade Uppsala Fudoukai Karate som sedan blev Sweden Fudoukai Karate.
Lars-Åke Berglund var en av de första svenskar att åka till Japan för att studera karate do.
Han fick ett idrottsstipendium och en föresatts att inte komma hem utan det svarta bältet.
Han tränade under Sensei Hirano och Sensei Tani, två av Japans mycket högt graderade mästare.
För att anpassa stilen till Svenska förhållanden så var man tvungen att ta bort en del farliga tekniker.
Mats Aakre 9 dan är nu Shihan för stilen. 1996 fick Shihan Aakre graderingsrätt för kyu och dangraderingar i Fudoukai Karate.
En grundfilosofi i Fudoukai är att, när man blir anfallen, så ska man inte backa utan försvara sig med kontra-anfall, rakt fram, snett höger eller snett vänster. Således är det mest anfall som tränas när det är teknikträning. I träningen ingår även mycket sparring.
På initiativ och i ledning av Sempai Roland Hansson har vi sedan 2010 även barn/ungdomsträning från 10-14år som vi kallar Karate Kids.
Fudoukai Karate 40 år i Sverige som även firas med boken "Karatemästaren en nostalgitripp från Japan" Av Jan-Christer Tholin, "Lars-Åke "Nalle" Berglund", Sweden Fudoukai Karate 40år i år (1972-2012). Nalle avled under 2022