Dela nyhet
Sista cupmatchen
17 mar, 13:55 0 kommentarer

I helgen avslutade vi spelet I Östgötacupen genom att möta div.5 laget Västra Husby. Vid seger hade vi passerat de i sluttabellen så vi hade lite att spela för. En liten reflektion innan matchstart är att vi både är och håller på att bli en familj. Att vi är speglas i truppen där vi har 4:a brödrapar i spel: Segelströms, Arvidsson-Englunds, Bergströms och de härliga Brink:arna som dessutom har pappa Putte med. Att vi håller på att bli en familj är att vi krigar, hjälper och stöttar varandra och det är så fint att se.
I vanlig ordning saknas det lite spelare och vi testar typ 4-5-1 uppställning med 2 sittande mittfältare. Det funkar bra och vi släpper inte till så mycket farliga lägen och är vassa i våra omställningar men oturen grinar oss lite i ansiktet. Men å andra sidan tur förtjänar man och med er träningsvilja kommer vi få den med oss när det verkligen gäller. Ställningen var 0-0 när vi närmade oss halvtid och vi tog vår första straff för att gå in i paus i ledning. Tyvärr gick straffen över så oavgjort i paus(vi har inte varit effektiva i straffskyttet under cupspelet)
Andra halvlek har vi ganska bra kontroll men det märks att vi börjar bli trötta på innermitt och motståndarna kommer närmare och pressar tillbaka oss utan att skapa så mycket chanser. Då fick de frispark en bit utanför straffområdet som de slår in och vi är så passiva att bollen studsar i straffområdet och alla missar boll och det ställer tyvärr Elias i målet. Det var flera tillfällen vi lät bollen studsa i straffområdet, där måste vi vara hetare. Vi minns ett läge i första halvlek på hörna där bollen studsar men då språngnickade Wille likt en sprattlande lax bort bollen innan den gick in i krysset.
1-0 stod sig och vi flyttade fram laget och körde 4-4-2. I det här läget tar vi vår andra straff som vi tyvärr också missar.
Trots en liten forcering av oss på slutet stod sig resultatet när domaren blåste av.
Vi kan summera vårt deltagande i cupen med att vi fått 4 riktigt bra träningsmatcher mot lag som spelar 2-3 divisioner över oss. Vi har sett vad som skiljer och vad som inte gör det. Och det är ju så här vi gör 3 riktigt bra matcher och står upp mot bättre motståndare på ett sätt som kommer vara nyttigt för oss i division 7 när serien börjar. Hade vi satt dit några fler av våra bonusstraffar hade vi också plockat några poäng. Men som tränare ser vi utveckling i matcherna och vi har ett riktigt lovande, ungt lag med lite rutinerade pappor på plan också.
Stefans stjärnor:
3* Sampa trygg med boll och vinner mycket på mitten. Med lite träningar i kroppen så orken är på plats kommer du ha ett bra fotbollsår
2*Rasmus ännu en gång levererar du på topp som mittback
1* Arwid äntligen spelade du en match så som du gör på träning. Inte nervös och svår att passera. Fortsätt så
Alla gör det bra och ni kämpade för varandra den här matchen, kul att se
Nu kör vi en ny träningsvecka ❤️
Kommentarer