Dela nyhet
F13/14 bjuder in till extra träningar
4 feb, 10:07 0 kommentarer
Hej,
F13/14 i Nyköping har tagit ett fint initiativ för ökat samarbete och erfarenhetsutbyte mellan olika tjejlag inom föreningen. De kommer att varannan fredag bjuda in några tjejer från F15/16 Oxd, F15 och F16 till deras extraträning.
Dels för att knyta kontakter mellan lagen och att lära känna varandra bättre, både spelare och ledare. Dels för att lära av varandra, yngre tjejer kan lära av äldre och alla vi ledare kan lära av varandra.
Så varannan fredag (jämna veckor) har vi i F16 ca 3-4 platser till dessa träningar.
Träningarna är i Herrhagen kl 16:45-18
Vi tänker att det är ett bra tillfälle för de tjejer som också vill utmana sig lite extra.
Är ditt barn intresserad av att delta på dessa träningar får ni gärna skicka en intresseanmälan till Elin via sms eller mejl:
elin.bjurevall@skandiamaklarna.se
073-207 72 00
Sedan skickar vi kallelse som vanligt via svenska lag till respektive träning och vi uppskattar snabba svar så att frågan kan gå vidare till någon annan om man inte kan.
Det går självklart bra att prata med oss ledare även på träningarna om ni har frågor och funderingar.
/Ledarna i F16