Dela nyhet
Naturvårdsbränning på Nybrofältet 20 mars
19 mar, 16:26
Vi har fått nedanstående information från kommunen, så bli inte oroliga om ni ser rök från Nybrofältet den 20 mars:
I samarbete med Länsstyrelsen kommer kommunen att naturvårdsbränna ett eller två mindre områden på Nybrofältet torsdagen den 20 mars ungefär från kl 10.30 till kl 15.
Syftet med naturvårdsbränningen är att bli av med det höga gräset och förnaansamlingen (förna = döda men inte helt nedbrutna växtdelar) i bottenskiktet och skapa en mosaik av mer eller mindre blottad mark där växtligheten genom fröer i marken kan föröka och föryngra sig.
På Nybrofältet finns bland annat den sällsynta fjärilsarten svartfläckig blåvinge. Fjärilens värdväxt är främst backtimjan, honan lägger ägg i blommorna. När fjärilslarven har nått en viss utveckling ser den till att bli omhändertagen av rödmyror som en av deras egna larver. I myrboet livnär sig fjärilslarven på myrlarver och övervintrar där för att sedan förpuppa sig och kläckas under nästkommande sommar. Genom naturvårdsbränningen skapas mer plats för bland annat backtimjan och indirekt gynnar det även den svartfläckiga blåvingen.