Dela nyhet
Norrköpings IF Bosna vände och vann mot Skeninge IK i Östgötacupen
23 feb, 16:53 0 kommentarer

Norrköpings IF Bosna fortsätter att imponera i Östgötacupen efter en stark 4–2-seger mot Skeninge IK i den andra omgången. Matchen som spelades på hemmaplan blev en svängig tillställning där Bosna stod för en imponerande vändning i den andra halvleken.
Det var hemmalaget som inledde målskyttet i den 26:e minuten genom Armin Mehic men Skeninge kvitterade snabbt efter en bonusstraff. Bara två minuter senare tog gästerna ledningen genom Emil Ljung, som därmed gav sitt lag en 2–1-ledning in i halvtidsvilan.
Efter paus tog Bosna över matchen. Tin Knezevic kvitterade till 2–2 i den 54:e minuten och därefter klev Jawad Biski fram som matchvinnare. Han satte 3–2-målet i den 66:e minuten och punkterade matchen med sitt andra mål i den 81:a minuten, vilket säkrade lagets andra raka seger i cupen.
Nästa match i Östgötacupen spelas söndagen den 2 mars, då Bosna ställs mot Åby IF på bortaplan.