Dela nyhet
Hans Möller har gått bort
25 dec 2016

I fredags nåddes vi av det dystra beskedet att A-lagets forne materialförvaltare, Hans Möller efter en kort tids sjukdom, avlidit i en ålder av 70 år.
Hans, eller som han är mest känd inom föreningen, ”Möller”, verkade inom NIF i närmare trettio år. Han började som ungdomsledare när hans söner började med bandy, och fortsatte att följa dem genom ungdomslagen.
När sedan sönerna slutade, fortsatte Möller som ledare och materialare för juniorlagen, för att sedan i början av 2000-talet bli materialförvaltare för vårt representationslag. Möller var en riktig eldsjäl, som alltid ställde upp för föreningen.
I samband med nästa hemma match, den 30/12, mot Tranås, kommer vi att hålla en tyst minut innan matchstart för att hedra Möllers minne.
Jens Rundberg
Ordförande, Nässjö IF