Dela nyhet
Tyvärr ingen belysning 2024
6 nov 2024 0 kommentarer
Som tidigare meddelats, har vi kontaktat kommunen angående avsaknad av belysning på gångvägen från Trastvägen längs med fotbollsplanen ner mot Läroverkvägen.
Ett ärende har skapats och man har tagit emot våra önskemål. Svaret från teknik- och fastighetsförvaltningen är som följer:
"Vi har tagit emot era önskemål om att förse gångvägen från Trastvägen mot Läroverksvägen, längs med fotbollsplanen vid Mosstorpsparken, med belysning. Vi planerar att sätta upp ny belysning där, men tyvärr ryms det inte inom budgeten för 2024. Vi kommer att fortsätta arbeta för att hitta en lösning så snart som möjligt.
Jag såg att ni även hade ett önskemål på gångvägen mellan simhallen och Christinaskolan. Eftersom det ligger inom fastighetsmark så kan jag inte uttala mig om det ärendet. Det kommer att skickas till fastighetsförvaltningen."
Vi hoppas Lidingö stad hittar en rest bland finanserna, och kan överraska med en belysnings-julklapp - det skulle verkligen underlätta för alla som går här i höst- och vintermörkret!
Kommentarer