Dela nyhet
Henrik Gedda möter målmaskinen Granit Hana
25 mar, 20:59 0 kommentarer

Arton mål i tvåan ifjol. Nio nu på försäsongen. Unge Granit Hana lär bli fortsatt svårstoppad som Motala AIF:s toppforward.
Det är ett imponerande facit från träningsmatchandet. Vad är det som har fungerat?
- Jag har har fått mer erfarenhet och har jobbat mycket på min styrka och kondition. Jag står emot motståndet bättre. Men hela laget har varit bra och spelat fint. För mig har det blivit en bonus att få vara sist på bollen.
Ett av Granits mål mot Åtvidaberg var extra spektakulärt. Beskriver också lite hans spelstil och just det här med erfarenhet. Han chansade på en boll som en målvakt normalt och enkelt ska rensa utanför eget straffområde. Men här missar sista utposten och Maif-spelaren får fritt fram och öppet mål.
- Jag gjorde ett liknande mot Ahlafors hemma förra säsongen och har väl fått upp känslan för att det kan löna sig att chansa, ler Granit.
Han står inför sin tredje säsong med moderklubben Maif efter hemkomsten från fotbollsgymnasiet i Jönköping. Som blott 22-åring med en respektabel målskörd på CV-t uppvaktas han förstås utifrån. Och sticker själv inte under stol med att han siktar högre upp i seriesystemet.
Går det då att koncentrera sig på uppgiften för Maif?
- Det har ringts en del och det har varit delade känslor kring hur jag skulle göra. Men jag valde till slut ett år till med Maif. Jag vill bygga mer erfarenhet med en bra div 2-säsong. Så nu är det fullt fokus på Maif, i träning och match. Jag tänker inte låta något annat störa.
Och hur blir säsongen?
- Det ser bra ut. Jag känner mig trygg med hur vi försvarar oss. Missar jag i min press, vet jag att vi fixar det på nästa nivå. Jag vill inte tippa någon placering, utan tar en match i taget. Vi har ett ungt lag, men med en hunger att vilja vara med där uppe. Men det gäller att vara stabila över tid. Vi har visat att vi kan vara bollförande, men det gäller att fixa sista tredjedelen, annars blir det inte mål.
Henrik Gedda
#forzamaif #maiffotboll #tillsammans