Dela nyhet
Trotjänare har gått bort
13 jan, 14:15 0 kommentarer
För några dagar sedan kom beskedet att en av klubbens verkliga trotjänare, Runo Brodén har avlidit efter en tids sjukdom.
Han kom till IF Starka Viljor omkring 1960 från Maif och spelade sedan några år innan skiftjobbet på Motala Verkstad och ökad träningsmängd gjorde att att han beslutade att sluta spela. Han blev kvar i klubben som ungdomsledare och även en tid som kassör.
Under 1970-talet fortsatte han som ungdomsledare och hade framgångar med flera av lagen. Det kom fram spelare som nådde ända upp i allsvenskan och superettan som Jan Wärn, Joakim Brink, Olle Holmerts m. fl.
1980 blev det sammanslagning mellan IF Starka Viljor och Lemunda IF till Lemunda Starka Viljor IF som idag är LSW IF. Runo fortsatte och blev ledare i A-laget tillsammans med Frank Karlsson som tränare.
Redan andra året blev det serieseger och uppflyttning till div. IV.
Resten av 1980-talet fortsatte han med olika roller i styrelse och med seniorlagen.
1990-talet blev starten till vår bästa period där laget med spelare födda 1974 började komma in i A- och B-lag. Nu var Runos roll som styrelseledamot att hålla i fotbollsektionen och vara den som jobbade med spelarövergångar och tränarrekrytering.
Mot slutet av 1990-talet och fram till runt 2005 var den hittills bästa perioden i klubbens historia med spel i div. III och två gånger kvalspel med mersmak till div. II. Här gjorde Runo en stor insats och stämningen i klubben var på topp. Efter den perioden blev det lite sämre, men Runo jobbade på och vi gjorde åter fyra säsonger i div. III under de kommande åren.
Runo trappade ned lite och efter 2020 gick han ur styrelsen. Hälsan började bli sämre, men han hade fortfarande stort intresse för klubben och var inte sen med att påpeka om det var något som inte föll i smaken. Han sörjes närmast av sönerna Mikael och Daniel med familjer och oss i LSW IF.
LSW IF tackar för en stor insats!
Kommentarer