Laguppställning
Ledare
Referat
Segertåget på Östervi fortsätter
19 jun 2022 0 kommentarer
![](https://images.svenskalag.se/2f768a88-ba0d-4ba7-a64a-81d3682c2956/8013CA62-780A-46DD-8D78-444F095CF74A.jpg?0)
Bortalaget Vinberg kom till start med endast 12 spelare främst på grund av att flertalet spelare dragit på sig förmodad körtelfeber. Lilla Träslöv hade också fått göra om sin laguppställning under matchdagen men kunde ändå mönstra en ganska ordinarie startelva. Vinberg är ingen enkel nöt att knäcka och de brukar stå upp bra i närkamper så vi var ändå beredda på en tuff match även om de inte gått starkt i serien.
Första kvarten brukar alltid vara viktig för att dels sätta sig i respekt hos motståndarna och dels hålla tätt bakåt. Och det var en trevande inledning egentligen från båda lagen där man bytte boll med varandra titt som tätt. I den 18 minuten slog Maja K en väl avvägd hörna men vikarierande målvakten i bortalaget plockade ner bollen i gröten av spelare.
Ett par minuter senare, närmare i matchminut 21, kom Amanda F fram på högerkanten efter fint väggspel av Ellen H. Hennes väl avvägda skott såg ut att ge resultat men dessvärre tog den i överliggaren och på den efterföljande returen bar det sig inte bättre än att Ellen satte bollen rakt i famnen på målvakten.
Resten av halvleken var som ett sömnpiller, Vinberg hade lite mer boll men skapade inga målchanser över huvud taget. Det var fest farligare då TFF närmade sig bortamålet men det där sista avgörande passet lyckades aldrig. Första 45 slutade mållöst och halvtidsvilan skulle väl ge tränarna möjlighet att vässa till spelet.
Kanske var hemmalaget lite mer skärpta till andra halvlek för bara fem minuter in efter avspark lyftes det in en boll från högerkanten och i röran som uppstod framför mål höll sig måltjuven Ellen H framme och petade in 1-0 till Lilla Träslöv. Nu skulle det väl lossna ordentligt då bortalaget borde gå på knäna med bara en avbytare.
Men Vinberg fortsatte stå upp bra och även andra halvlek blev mycket av ett nötande på mittplan. Det kändes aldrig riktigt oroligt för hemmalaget och det farligaste som Vinberg hade var en hörna som skruvades i överliggaren och ut.
TFF hade lite fler vassa hörnor och inlägg som kunde gett resultat, närmast var Amanda F som på en målvaktsretur nickade bollen i en båge strax över. Det bjöds kanske inte på någon sprakande fotbollsfest på Östervi denna eftermiddag men en seger med 1-0 och tre poäng in på kontot är ju alltid trevligt. Vinsten var aldrig hotad då försvarsspelet höll hög klass och vi fortsätter det fina segertåget på hemmaplan.
- Spelet haltade väl en del men försvarspelet satt bra, summerade Emil efter matchen.
- Jag tycker att vi tar den fysiska kampen på mittplan bra och jobbar hårt under hela matchen. Vi skapar några målchanser men i dag var det inget finlir direkt, kommenterade Camilla.
Dagens sponsor av priset till bästa spelare var denna gång Scorett och i bortalaget hittade vi bästa insatsen indelas mittback nr 13 Gyltene Ibishi. I Lilla Träslöv fanns det många om budet men priset landade hos mittbacken nr 2 Sofie Ek som höll rent och städat omkring straffområdet. Även Hanna H gjorde en stabil insats denna dag.
Nästa hemmamatch är nästa söndag då vi ska ta emot serieledande ValDer kl 15.00, missa inte denna spännande match!
Kommentarer