Välkommen till Lerums IS Herrseniorer

2024 spelar vi i Div 4A Göteborg
Lag | M | P |
---|---|---|
|
5 | 12 |
|
5 | 10 |
|
5 | 10 |
|
5 | 9 |
|
5 | 9 |
|
5 | 7 |
|
5 | 7 |
|
5 | 7 |
|
5 | 6 |
|
5 | 4 |
|
5 | 4 |
|
5 | 1 |
Lag | M | P |
---|---|---|
|
22 | 51 |
|
22 | 49 |
|
22 | 48 |
|
22 | 36 |
|
22 | 35 |
|
22 | 28 |
|
22 | 27 |
|
22 | 26 |
|
22 | 25 |
|
22 | 21 |
|
22 | 13 |
|
22 | 10 |
Lag | M | P |
---|---|---|
|
22 | 43 |
|
22 | 41 |
|
22 | 40 |
|
22 | 32 |
|
22 | 30 |
|
22 | 30 |
|
22 | 30 |
|
22 | 29 |
|
22 | 27 |
|
22 | 25 |
|
22 | 20 |
|
22 | 20 |
Lag | M | P |
---|---|---|
|
22 | 49 |
|
22 | 44 |
|
22 | 44 |
|
22 | 41 |
|
22 | 32 |
|
22 | 32 |
|
22 | 30 |
|
22 | 25 |
|
22 | 22 |
|
22 | 22 |
|
22 | 13 |
|
22 | 10 |
Vi är majblommecertifierade!
31 mar
Äntligen är vår supportershop igång!
12 mar
Lerums IS valberedning informerar
9 mar
Bli en del av Lerums IS Ungdomsledarakademi 2025!
3 mar
Erbjudande från Stadium!
28 feb
2024 spelar vi i Div 4A Göteborg
3 apr, 16:45 0 kommentarer
På det mer personliga först! Ny klubb och ny miljö. Hur har starten varit och hur känns det just nu?
"Bra ledarstab, ambitiösa spelare och en bra klubb överlag. Än så länge känns det jättebra och vi ligger bra i fas med allt också. Kan inte vara något annat än nöjd än så länge."
Vågar vi ha lite mål inför säsongen och vilka mål är det isåfall?
"Vi har samma trupp och har adderat lite så målen ska som minst vara att prestera bättre än förra året. Sen vet vi att det händer mycket nytt med våra motståndare men en placering på topp-4 ska vi klara i alla fall."
Vad sticker ut hos spelarna och vilka styrkor tycker du att truppen har?
"Dels är ju spelarna väldigt skolade men vi är ju ett ungt och ambitiöst lag, så det vi har är ju mycket fart! Med bra teknik och bra fart så har vi också kunnat addera ett lite mer organiserat spel.
Då går det inte att gå på slump utan vi har en tanke bakom allting vi gör, där många spelare tänker likadant och agerar därefter. Det är så vi sen skapar relationen och kemin mellan varann."
Inte för att hjälpa motståndarna nu men har vi några svagheter?
"Ja, det är väl som det alltid är med unga lag att man har lite ups-and-downs. Man kanske inte har den här jämnheten som man har när man blir lite äldre och mer rutinerad och det är ju kanske det vi absolut mest måste jobba med, att vi inte ska sjunka igenom i matcher om det skulle gå lite sämre."
Någon eller några spelare som stuckit ut lite under det senaste?
"Ja, det finns gott om nyckelspelare men den som har imponerat mest under försäsongen måste jag säga är våran ålderman Richard. Som står för den stabilitet som vi bygger mycket kring och som är den vi håller i handen när det blåser."
Kan vi förvänta oss något genombrott bland våra yngre?
"Dels får jag nog faktiskt säga Isak Aldero som har kommit från Jonsered som i mina ögon är en startspelare redan nu och som ser jättefin ut. Ur egna leden så finns det ju mängder och nu gjorde ju Tim ett otroligt bra inhopp senast. Leo är också den som har imponerat på försäsongen också. Mycket möjligt att han kan till och med kan starta under säsongen om han fortsätter utvecklas."
Det är dags nu på fredag! Hur mycket ser du fram emot den här första matchen?
"Det är ju detta man har tränat för i flera månader…
Jag sa det till killarna:
Man är lite som ett barn på julafton."
20 dec 2024 0 kommentarer
Två av de nyaste in herrlaget som verkligen har gjort stort avtryck sedan de kom - Richard Skalleberg och Axel Faugust - stannar även 2025!
Richard Skalleberg kom inför hösten 2023 och tillförde direkt. Med tidigare spel från både Division 2 och 3 i Stockholm gav han laget trygghet genom sin rutin och sitt goa snack på plan. En kommunikativ och bolltrygg innermittfältare som i Lerum mer har huserat som mittback har haft ett skadebekymrat 2024 men är nu på väg tillbaka och ser fram emot att vara med och bidra, skadefri, under 2025.
Axel Faugust kom också under hösten 2023 från ett uppehåll i fotbollen och Stenkullens GoIK, där han jobbade sig in i herrlaget som innermittfältare. Under 2024 har Axel varit någon som startat de allra flesta matcherna, men då mest som ytterback och han har gjort det med bravur. En riktigt smart spelare som alltid bidrar med kloka beslut, ett lugn, fint passningsspel och en jäkla arbetskapacitet.
Richard Skalleberg om förlängningen:
"Vi har en trupp som är fylld med fantastiska människor och talangfulla fotbollsspelare, vilket gjorde valet att stanna kvar i Lerum väldigt enkelt. Jag ser fram emot att äntligen vara tillbaka på planen efter min skada och kunna bidra med det jag kan för att vi ska nå vårt mål att gå upp i division 3!"
Axel Faugust instämmer och tillägger:
"Jag tycker att vi har ett spännande lag och väldigt härlig sammanhållningen inom laget! Jag tycker även vi har väldigt roligt som grupp och sen ser jag även att vi har goda chanser att kunna gå upp till div 3 nästa säsong!"
18 dec 2024 0 kommentarer
Mittfältsgeneralen och lagkaptenen - Patric "Putte" Andersson - förblir lila även 2025!
Patric är fostrad i Lerums IS och var med i herrlaget senast de var uppe i Division 2 men försvann därefter ut på ett eget litet äventyr. Han återvände till föreningen inför säsongen 2023 och blir nu kvar över 2025 - vilket är glädjande besked! Han har i år burit lagkaptensbindeln och styr spelet genom sitt sätt att vara på planen. I Patric får man en innermittfältare med fin teknik, en fantastisk blick för spelet och en spelare som kan pulsera spelet genom att både lugna ner det men också slå avgörande passningar. Under säsongen 2024 har han noterats för 6 mål och 11 assist under 28 spelade matcher och är lagets första straffskytt där han sällan missar.
Patric "Putte" Andersson om förlängningen:
"Jag väljer att stanna i Lerum dels tack vare klubbens värderingar och målsättning men framförallt för att vi är en tight grupp med en lagsammanhållning som gör det jäkligt roligt att komma till varje träning och match.
Vi har byggt ett starkt lag över tid och jag tror verkligen att vi har goda chanser att vinna serien om vi tror på vårt spelsätt och jobbar hårt för varandra, träning som match!"
11 dec 2024 0 kommentarer
Två uppflyttningar har gjorts under 2024 och både Elias Vogl och Filip Anegrund stannar kvar i herrlaget även 2025!
Elias Vogl, född 06, har under våren tränat med herrlaget två pass i veckan men inför hösten lyftes han upp på heltid från vårt herrjuniorlag. Han har under året gjort åtta seniormatcher, mesta dels inhopp men också någon från start, och bidrar med en god spelförståelse i sin innermittfältsroll men också ett hårt arbete. Elias är en lojal och positiv spelare som man alltid vet kommer göra sitt yttersta såväl på träning och match och kan både spela som sexa och åtta genom hans löpvillighet, spelförståelse och goda funktionella teknik.
Filip Anegrund, född 05, lyftes under försäsongen till herrlaget från herrjuniorerna och har i princip gjort en hel säsong redan som senior där det har blivit många fina inhopp där han har avgjort med pannan men också en del starter. Filip har sin spets i sin speed, sitt huvudspel och sin arbetskapacitet men är också en med högst träningsnärvaro som alltid kommer ner och gör sitt bästa och vill utvecklas. Han huserar mest på en kant men har även gjort fina inhopp som centralforward.
Elias Vogl om förlängningen:
"Jag stannar i Lerum för att jag trivs bra i laget och känner att vi har ett riktigt gött gäng! Jag vill även vara med och bidra på vägen uppåt i divisionerna."
Filip Anegrund instämmer och tillägger:
"Jag stannar främst för att vi har en riktigt bra grupp och jättebra stämning i laget. Jag vill fortsätta utvecklas och vara med på resan framåt och uppåt med laget!"
Tis 6/5
18:15-20:00 |
Träning, Rydsberg
Rydsberg, konstgräs |
Tor 8/5
18:15-19:45 |
Träning, Rydsberg
Rydsbergsplan 1 Konstgräs |
Lör 10/5
15:00-17:00 |
Match mot KF Velebit
Velebit IP 1 Gräs |
Mån 12/5
18:15-20:00 |
Träning, Aspevallen
Aspevallen 1 Gräs |
Tis 13/5
18:15-20:00 |
Träning, Rydsberg
Rydsberg, konstgräs |
Tor 15/5
18:15-19:45 |
Träning, Rydsberg
Rydsbergsplan 1 Konstgräs |
Lör 17/5
14:00-16:00 |
Match mot Hisingsbacka FC
Rydsbergsplan 1 Konstgräs |
Mån 19/5
18:15-20:00 |
Träning, Aspevallen
Aspevallen 1 Gräs |
Tis 20/5
18:15-20:00 |
Träning, Rydsberg
Rydsberg, konstgräs |
Tor 22/5
18:15-19:45 |
Träning, Rydsberg
Rydsbergsplan 1 Konstgräs |