Nästa match
HockeyTrean Södra B forts. 24/25
Lag | M | P |
---|---|---|
|
14 | 37 |
|
14 | 24 |
|
14 | 24 |
|
14 | 22 |
|
14 | 21 |
|
14 | 18 |
|
14 | 13 |
|
14 | 9 |
Nyheter från sektionen
J20 Seriesegrare!
23 feb
Sponsormatch 24/1 mot Stenungsund!
6 jan
Kållered arrangerar GIC 4-5/1
16 dec 2024
Nyheter från Kållered SK
Discokväll på Jumpyard 14 mars
9 feb
Spillt ketchup på tröjan?
3 feb
Ont om tid? Här är ett snabbt middagstips!
22 jan
Förlust i sista matchen för säsongen
1 mar, 10:20 0 kommentarer
Förutsättningarna inför sista matchen mot redan klara seriesegrarna Varberg var att vi hade en andra plats att försvara mot ett jagande Härryda. Tre poängs försprång samt ett antal plus mål före Härryda. Tyvärr gör Härryda 8 plus mål mot Falkenberg, vilket betydde att vi inte fick förlora med mer än 2 mål.
Tillbaka till vår match, det märks att vi har en helt annan organisation i laget, trots en del återbud ställer vi upp med ett bra lag, och framförallt spelar vi med bra organisation samt enkelt spel.
Första perioden är jämn med lite puckövertag av Varberg, vi har våra chanser utan den riktiga tyngden att sätta pucken eller etablera spel i Varbergs zon, i slutet av perioden gör Varberg 1-0.
Andra perioden är ganska lik första perioden, jämn med fördel Varberg, återigen har vi inte tyngden framåt att göra mål och göra det jobbigt för Varberg. Varberg kan utöka ledningen till 2-0.
I tredje perioden vet vi förutsättningarna, att behålla andra platsen, måste vi vinna denna period.
Vi tar två utvisningar, där Varberg under hela säsongen varit riktigt bra, under dessa utvisningar gör de 3-0 och 4-0. Tungt.. men Varberg har gjort mål i vartannat PP de spelat, vilket är imponerande facit.
Idag är vi inte riktigt spetsigt framåt, och blir nollade i sista matchen.
Härryda tar andra platsen med ett plus mål och fler mål gjorda framåt.
Extra plus till Alexander Gondinger som stred tappert i målet och gjorde många fina räddningar.
En längre sammanfattning av säsongen kommer, men vi har redan nu börjat att förbereda oss för nästa säsong
Chockstart sänkte Härryda
19 feb, 11:46 0 kommentarer
Vill ni se mycket mål, skall ni komma upp till Kållereds A-lags matcher. Redan efter 03:06 står det 4-0 till oss, efter att vi fått husera fritt i Härrydas zon och att allt gått in bakom Härrydas målvakt.
Redan efter 02:37 står det 3-0 och Härryda byter målvakt.
00:41 1-0 10 Rasmus Wilhelmsson, ass 9 A Berg och 4 A Olsson
01:42 2-0 22 Viktor Zachrisson, ass 16 C Kesselman och 8 J Haglund
02:37 3-0 10 Rasmus Wilhelmsson, ass 9 A Berg och 11 F Östberg
03:06 4-0 28 Gabriel Bergsman, ass 18 E Börjesson och 19 H Ahlstedt
06:35 5-0 16 Casper Kesselman, ass 27 L Wadsten och 8 J Haglund
Vi har under säsongen spelat 5 matcher mot Härryda och det har alltid varit tuffa och jämna kamper , där Härryda gått segrande ur 4 innan denna match.
Så en sådan här öppning vara bara att vara glad och ta emot. Men tyvärr ger vi Härryda lite energi när de med en man mindre kan göra 5-1, mindre än två minuter kvar av första perioden.
Chockstart av oss och ledningen med 5-1 efter första och vi vinner skotten med 19-8
Inför andra perioden byter Härryda tillbaka sim målvakt igen, inte ofta man ser det och vi vet att nästa mål blir viktigt.
Vi spelar enkelt och Härryda försöker sätta press på oss för att försöka komma i kapp. I PP kan Härryda gör Härryda 5-2, och så slutar andra perioden, skotten vinner Härryda med 10-15
Återigen inför tredje pratar vi om att spela enkelt, spela hårt och enkelt runt linjerna och vara först på varje puck.
Vid jämna matcher mellan jämna lag blir det psykologiska viktigt , och återigen blir nästa mål viktigt.
Men vi har de senaste matcherna visat upp en mental styrka, och i tredje tar över igen, mycket tack vare mycket utvisningar från Härryda. Tyvärr hackar vårt PP, och vi får inte utdelning i den spelformen.
Men 18:13 in i tredje perioden kan 10 Rasmus Wilhelmsson göra sitt tredje poäng för kvällen då han snyggt spelar fram 4 Anton Olsson som enkelt sättar 6-2 pucken mellan benen på Härryda målvakten.
Vi gör sedan 7-2 genom 16 Caspe Kesselman framspelad av 22 V Zachrisson samt 8 J Haglund.
I och med denna segern har vi andra platsen inom räckhåll och allt i egna händer. Vi har redan kval klara Varberg i sista matchen, medans Härryda möter Falkenberg. Vi har tre poängs försprång och 11 plus mål på Härryda som är det laget som kan gå förbi oss.
På söndag avslutas serien med just Varberg borta.
Stort plus till backarna 27 Lukas Wadsten samt 4 A Olsson, som under hela året spelat stabilt och säkert, viktiga pjäser i vårt lag. Matchen mot Härryda blev det extra tydligt då de var planens dominanter och stöttade sina junior back kollegor på ett föredömligt sätt.
Annars vill jag bara nämna att veckans resultat för våra junior och seniorlag är riktigt trevlig läsning;
A-lag
Kållered- Falkenberg 8-4
Kållered - Härryda 7-2
J20
Hisingen-Kållered 3-7
Kållered- Sörhaga/Alingsås 9-1
J18
Kållered-Lerum 6-3
Mölndal- Kållered 3-4
Hatten av för alla spelare och ledare i dessa lag!!
Tillbaka på vinnarspåret!
13 feb, 09:15 0 kommentarer
Tillbaka på vinnarspåret efter vinst mot Falkenberg med 8-4.
Matchen är i praktiken över redan 4 minuter in i matchen, då vi gjort tre mål och vi har släppt in ett billigt mål från Falkenberg. 5-1 står det efter 08:26 då Kapten 8 J Haglund skickar in pucken bakom Falkenbergs keepern och motståndarna tar timeout och byter mv.
Vi fortsätter att trumma på i första perioden kan gå till pausvila med 5-2 och vinner skotten med 18-5
Falkenbergs andra mål ger de lite energi, men den dödar 16 Casper Kesselman direkt med två mål i andra perioden.
7-3 efter andra perioden och 15-10 till oss i skott.
Tredje perioden är ett sömnpiller, mycket utvisningar som rycker sönder matchen, och när väl vi får chansen att spela PP är vi långsamma och tröga, ganska dåligt PP denna kväll.
1-1 slutar sista perioden, och vi vinner skotten med 42-21
En del snygga mål, med vårt 3-0 som kanske kvällens snyggaste.
Pucken går som ett snöre från 15 E Börjesson till 29 L Högström som hittar 14 Waldus Carlsson med ett hårt pass genom hela Falkenbergs försvaret.
Annars får 16 Casper Kesselman högt betyg med 7 poäng från hans klubba denna kvällen, 3 mål och 4 ass.
01.19 1-0 22 Viktor Zachrisson ass 8 J Haglund ,16 C Kesselman
02:38 2-0 16 Casper Kesselman ass 22 V Zachrisson, 8 J Haglund
03:56 3-0 14 Waldus Carlsson ass 29 L Högström , 15 E Börjesson
06:25 4-1 22 Viktor Zachrisson, ass 16 C Kesselman 8 J Haglund
08:26 5-1 8 Jonathan Haglund , ass 16 C Kessselman, 27 L Wadsten
24:43 6-2 16 Casper Kesselman, ass 8 J Haglund, 22 V Zachrisson
30:43 7-2 16 Casper Kesselman, 27 L Wadsten, 22 V Zachrisson
56:25 8-4 22 Viktor Zachrisson, 8 J Haglund, 16 C Kesselman
Nu krigar vi för andra platsen!
Årets sista hemmamatch är på söndag då Härryda kommer på besök.
Kom upp och stötta oss i årets sista match
Fler nyheter
Kommande aktiviteter
Tor 6/3
19:00-21:20 |
Fys + IS
Kållered Sport Center |
Lör 8/3
16:00-18:20 |
Fys + Is
Kållered Sport Center |
Lör 15/3
16:00-23:59 |
Säsongsavslutning A-lag
Kållered Sport Center |