Dela nyhet
Välkommen till sommarläger!
23 feb 2022 0 kommentarer
![](https://images.svenskalag.se/f39daeb8-8263-4ef7-b415-83b9d9cc3470/Monique%2C%20Corey%20och%20Kim.jpg?1)
Säffle Konståkningsklubb arrangerar konståkningsläger i Säffle v. 27-28 2022.
Lägret består av två perioder med fem dagars träning. Det går att anmäla sig till båda eller en av perioderna. Det finns två träningsalternativ, med tre eller två ispass per dag och ett pass off ice/dans. I lägeravgiften ingår tränaravgift, ishyra, off ice och mat.
Alternativ 1: 3 ispass och 1 office/dans. Pris per vecka: 4500 kr för utomstående och 4000 kr för medlem i Säffle KK.
Alternativ 2: 2 ispass och 1 office/dans. Pris per vecka: 3500 kr för utomstående och 3000 kr för medlem i Säffle KK.
För alternativ 2 finns även möjlighet att vara med 3 dagar, onsdag-fredag. Pris: 2300 kr för utomstående och 2000 kr för medlem i Säffle KK.
Det kommer att behövas lägerföräldrar på lägret som hjälper till med olika arbetsuppgifter. Som lägerförälder ska du vara tillgänglig alla dagar under veckan, och får då ett avdrag på 1500 kr per vecka. Fyll i intresse att vara lägerförälder i formuläret så återkommer vi med besked om vilka som utses som lägerföräldrar. Det behövs fyra lägerföräldrar per vecka.
Möjlighet finns att boka privatträning och programträning. Detta ingår inte i lägeravgiften, utan blir en extra kostnad.
Instruktioner på isen kommer att ske både på engelska och/eller svenska.
Gruppindelning
Åkarna placeras i grupper i samråd mellan tränarna, och delas in efter test, så att alla åkare får den bästa träningen efter sin nivå.
Gruppindelningen kan komma att ändras av tränarna under lägrets gång.
Anmälan och betalning
Anmälan till lägret görs via följande länk: Anmälan sommarläger 2022
Anmälan ska ske senast den 15 april 2022. Anmälan är bindande. Anmälan efter 15 april är möjlig i mån av plats. Anmälningsavgift: Anmälningsavgiften är 500 kr och skall betalas in i samband med anmälan, senast 15 april 2022. Avgiften betalas till Säffle Konståkningsklubbs bankgiro: 105-0822. Märk din betalning med Namn+Efternamn på anmäld åkare samt sommarläger Säffle. Inbetald anmälningsavgift är en förutsättning för att åkaren ska antas till lägret. Anmälningsavgiften betalas inte tillbaka om man ångrar sig och inte vill delta på lägret.
Betalning för återstående lägeravgift sker via fakturering. Faktura skickas ut efter sista anmälnngsdatum och avgiften skall vara betald senast 31 maj.
Bekräftelse: När anmälan har skickats in elektroniskt får du ett automatiskt svar i form av en elektronisk bekräftelse. Våra lägeransvariga återkommer till anmälda åkare i april med besked om åkaren har antagits till lägret och närmare information om lägret.
Lägeransvarig:
Cecilia Andersson, kassor_safflekk@hotmail.com, 0703351258
Lägeravtal - Konståkning 2022
- Säffle Konståkningsklubb tar inget ansvar för skada eller förlust av egendom som drabbar deltagare under lägret.
- Enskild person är betalningsskyldig vid skadegörelse
- Läger avgiften återbetalas vid sjukdom, men endast vid uppvisande av giltigt läkarintyg.
- Om lägret avbryts p g a Force Majeure (långvarigt strömavbrott, kylmaskinshaveri, brand eller andra omständighet) återbetalas endast lägeravgiften motsvarande den tid som du inte har utnyttjat.
- Varje deltagare ansvarar själv för att ha fullgott försäkringsskydd
- Skulle lägret inte pga situationen med Covid-19 kunna genomföras kommer full återbetalning att ske.
Kommentarer