Laguppställning
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Maik- Kisa A 2-2
8 maj 2013 0 kommentarer
Match borta mot Malmslätt.
Lite problem inför matchen. Simon sjuk, Törsa jobb och Pontus avstängd så en del ändringar blev det i laget mot det som var tänkt.
Malmslätt öppnar matchen bäst och har en farlighet direkt i inledningen efter en hörna, men vi reder upp situationen. Malmslätt öppnar aggressivt och vi har problem med att få igång något vettigt passningsspel. De snor bollen flera gånger på mitten i inledningen så ordern fick bli, spela långt. Trist, men ett nödvändigt ont för annars kunde det gått riktigt illa. Malmslätt är även vassa i omställningarna och skapar även ett par bra lägen på det, bla har de ett fint vinkelskott som Moll styr till hörna med foten Vi skapa våra lägen främst på fasta situationer, men även några omställningar är farliga men vi fipplar lite med bollen på sista tredjedelen. Ralle får 2 fina lägen på fasta, en efter ett inkast som Ralle skarvar mot bortre men målvakten gör en bra räddning. Även en nick ,efter en fin inläggsfrispark av Chrille, har Ralle som nog borde ha förvaltats bättre. Dessutom har vi en boll inne som blir avvinkat för offside. 1-0 kommer till efter ett av få bra anfall, där Orre kommer upp på högerkanten och slår ett bra inlägg mot främre där vi borde varit på plats från början men som tur är tappar målvakten bollen och Toffe vinner kampen med målvakten och får in den över mållinjen. Bra att Toffe är vaken där. 2-0 kommer inte så långt efter det. Empa tar ett inkast, bollen går till Fritte på bortre som bombar in bollen, härlig ren träff. Första 25 till Malmslätt, sista 20 till oss.
I halvtid pratade vi om att Malmslätt skulle säkerligen ösa på från start och att det var viktigt att få undan bollen. Nu fick vi inte undan bollen utan de kunde skapa ett rejält tryck mot oss och till slut fick de in reduceringen. Vi gick bort oss på mitten och bollen går ut på vår vänsterkant där Mange blir ensam med 2 Malmslättspelare. De komer till inlägg, vi kommer efter och 2-1 är ett faktum. Lite senare gör de 2-2 på en felaktigt dömd hörna. Det är sådant som händer. Tyvärr är vi lite passiva på andrabollen efter hörnan och de får flera chanser och till slut sitter den bakom Moll. Nu var man lite orolig att de skulle ösa på, men vi visar karaktär och tar oss i kragen. In med 4 man i slutet, vilket ger energi och det är faktiskt vi som går för segermål. En hel del hyggliga lägen skapas och jag kan nog räkna till 2 straffsituationer, men domaren var lite feg i dom lägena. 2-2 slutat matchen och det får vi ändå vara nöjda med.
Vi är trots allt obesegrade efter 4 omgångar och 3 bortamatcher, trots att v inte spelat på topp i någon match.
Nu ska vi göra 2 bra hårda träningar i veckan så vi får upp energin igen.
+ idag till vikarierande Moll i målet.
+ även till Toffe för en bra abetsinsats.
Nästa match är hemma mot LIU på måndag.
Välkomna då. M.v.h Alex
Kommentarer
Undrade 5 maj 2013
varför ingen laguppställning???
Åskådare B-Laget 5 maj 2013
Hur kan Christoffer Lindblom inte vara med i denna trupp!!??
Om Lindblom 6 maj 2013
Han kommer att vara högaktuell men han har tränat lite för dåligt tyvärr. Han är en talang och det kommer kisa att dra nytta av!
Åskådare B-Laget 6 maj 2013
Ok, tack för infon. Då hoppas vi han tränar på.
Spelarbilen 6 maj 2013
Talangen är kallad och på väg till match