Laguppställning
Referat
Boxholm- Kisa A 0-1
0 kommentarer
Orre och Ralle fick lämna återbud pga småskador och Empa fick lämna återbud pga jobb.
Detta ledde till att jag måste prova en ny mittback tillsammans med Peter, valet blev Anton då han har de egenskaper som en bra mittback ska ha.
Vi sattes på prov direkt i inledningen av första halvleken då Boxholm var aggressiva i sin press vilket ledde till att vi inte fick igång något eget spel samtidigt som de bröt bollen lite för enkelt några gånger. Skönt för oss i dessa lägen var att backlinjen sköte sig utmärkt och lyckades styra ut motspelarna i dåliga vinklar så de hade väldigt svårt att hitta bra målchanser.
Deras kanske bästa målchans i första var ett volleylobbläge där Törsa hade kommit lite på mellis, men Boxholmspelaren träffade knappt bollen. Efter halva första halvlek så tog vi över spelet och började hitta öppningar, mycket tack vare att de inte orkade hålla ihop sitt lag på samma sätt, samtidigt som våra passningar höjdes i kvalitet.
Det var framförallt på Hilles vänsterkant vi hotade, men även några gånger på högerkanten och centralt.
Bla.så var Toffe igenom men han blev nergjord i ett bra läge, tyvärr blundade domaren.
Toffe var så när genom en gång till efter en härlig genomskärare av Hille , men tyvärr så missar han bollen med någon centimeter annars hade han varit helt fri.
Målet kommer till så att Hille bryter sig förbi i vänsterinnerposition och avlossar ett vänsterskott mot bortre stolpen, målvakten räddar och på returen är Toffe framme och säkert slår han in bollen i mål.
Ett bra exemepel på hur det ska gå till vid vinkelskott.
I andra halvlek får Boxholm igång sitt fina passningsspel men vi försvarar oss bra och lyckas nästan alltid få ut den som avslutar i dåliga vinklar, samtidigt som Törsa agerar säkert i målet.
Ett av deras bästa läge var när en av deras spelare har ett friläge på gång, men Anton gör ett hästjobb och lyckas komma ifatt spelaren och täcka skott i grevens tid.
Dock måste påpekas att vi var lite dåliga på att låsa pass in mot felvänd forward vid straffområdet, vilket ledde till att de kunde handbollsupprulla oss några gånger.
Vi har faktiskt vassare lägen en dem med en hel del bra omställningar.
Toffe får ett kanonläge efter en mycket fin och kontrollerad omställning, där både Simon och Kevin var iblandade, men målvakten gör en bra räddning.
Kevin kommer fri med målvakten efter en fin genomskärare av Fritte, Kevin får bollen lite långt ifrån sig i mottaget vilket gör att målvakten kan komma nära Kevin när han avslutar. Ändå bra gjort av Kevin.
Hille får ett smörpass av broder Fritte, Hille försöler ta med sig bollen mot höger för backen är på utsidan av honom, men tyvärr misslyckas han lite i mottaget och bollen går utåt så backen lyckas reda upp siturationen.
Anton får ett riktigt bra nickläge efter hörna av Chrille, men blåsten lurar honom så han kommer lite fel till bollen.
4 byten görs i från 70min och framåt.
Ut med Martin, Fritte,Chrille och Toffe.
In med Kvin, Mange, Hellman och Adam.
Dessutom kom Fritte in igen sista 5 då Simon ville byta.
Bra arbetsinsats av hela laget idag igen, vilket är oerhört viktigt. Även om det inte alltid funkar spelmässigt så måste man ta jobbet.
Törsa gjorde återigen en stabil insats.
Hela backlinjen gjorde ett kanonjobb, där Anton verkligen visade att han kan vara ett alternativ som mittback.
På mitten slet Simon kopiöst som alltid och Hille var vårt största hot i djupled. Framåt var Toffe stark i mottagningarna men tog även den del löpningar i djupet vilket är viktigt.
Kommande lördag spelar vi i Västervik mot VFF.
Välkomna då.
M.v.h.
Alex
Kommentarer