Klassikern - BK Tynnered - Johannebergs IF 0-4
Efter att ha inlett säsongen med en sur förlust borta mot Räddningstjänsten åkte Lövet för sin andra bortamatch mot BK Tynnered där man tog en välförtjänt seger efter mål från Dan Gall, Henrik Larsson, Peter Hermansson och Tom Andersen.
Nedan följer ordförande Henkes fina matchrapport:
En fantastisk dag för fotboll med strålande sol och sommarvärme. Ett laddat gäng kom upp till stugan där vi kom fram till att vi saknade målvaktskandidater. Il President fick därför medela Andersen att han blivit utsedd som frivillig.
Samlingen blev inte så lite störd av det men till slut fick vi ihop en bra uppvärmning med mycket tändning.
Vi inledde bra och det kändes direkt att den nya spelidén kändes rätt. Sedan stod i princip bara Wange och mittbackarna rätt defensivt men det räckte för att mota Tynneredspojkarnas offensiv.
Efter en del korrigeringar första kvarten började defensiven sätta sig mer och mer. Samtidigt flödade den offensiva kraften i Toms djupledslöpningar centralt och yttrarnas löpningar på kanterna. Just på löningar kunde Peter i slutet av halvleken stöta in 1-0 efter en fin löpning av Micke(?) på kant, in till Stefan på första stoplen som klackar fram den till en framstormande Peter på borte stolpen.
Vi fortsatte trycka på i andra men det dröjde till den 70´ då Il Capitano fick trycka in bollen i mål efter retur av Rozgars frispark.
Efter målet gick ned vi ned oss och tappade positionsspel, alla fick springa lite mer i onödan istället för att stå rätt från start. Tynnered missade minst fyra öppna mål och den här perioden är vi inte nöjda med. Vi har inte råd med sådana dalar om vi skall fortsätta vinna fotbollsmatcher.
På kontring kom Danne Gall i en Materazzilöpning från eget straffområde och sprang sig till ett friläge där han vacker satte 3-0.
I slutminuterna fick undertecknad bollen och inte mindre än tre Johannebergare störtade fram och kom alla tre ensamma mot målvakt. Tom stötte kallt in 4-0.
Härligt med seger, minns inte när vi vann med så många mål i en seriematch senast. Det är många år sedan... Kul att se engagemanget i och kring laget.
Löv denna match:
Joakim Andersen:
Mer elle mindre motvillig målvakt som utförde uppgiften på ett fantastiskt sätt. Lugn trygg, lyckades alltid få bollen på sig när Tynneredspojkarna sköt på honom. Man slutar aldrig att imponeras av denna Lövetgigant
Rino Wiger:
Haft det lite tungt på innermitt och inte alls kommit in i det. På en ytterbacksplats fick vi se ett bra positionsspel, ett säkert passningspel och inte minst fantastiska tacklingar som jag hoppas att föer än jag fick en tår av att se. Vi behöver mer sånt i laget, mer Rino helt enkelt.
Dan Gall:
Från läktaren går han in och kör, viktigt positionsspel, en fantastiskt Materazzi löpning.
Christoffer Wange:
Styrde innermittfältet föredömligt som balansspelare. En så viktig roll han har, samtidigt kan vi tillsammans göra det så mycket bättre. Väl värd ett löv idag
/Henrik