Laguppställning
Referat
Oavgjort mot Azalea
13 sep 2020 3 kommentarer
Dags för ny B-lagsmatch, och dagen till ära stod majornagänget Azalea BK för motståndet. De första höstkänslorna infann sig också, och det var allt lite småkyligt nere på Heden när Lövets finest värmde upp. Uppställningen från coacherna Kubista och Jocke var en klassisk 4-4-2. Matchstart kom, och det var ett minst sagt rörigt Johannebergs IF som drog igång matchens första halvlek. De första tio, femton minuterna gör vi det väldigt svårt för oss själva och hamnar i nästan konstant försvarsläge som vi aldrig riktigt lyckas spela oss ur. När vi väl får uppspelschanser flyttar vi inte med laget ordentligt och det blir tjongboll på en kämpande Peter Berntsson som fick springa mycket otacksamt i ljupled ensam mot två, tre backar. Inte lätt. Azalea får mycket uppspelsytor och kan lugnt rulla från backlinje och framåt i banan. När boll väl rullas in i våra defensiva zoner och vi ska pressa för att bryta är vi alldeles för tama i närkamperna. Det är alltså inte konstigt att Azalea gör både ett och två mål inom loppet av två dussin minuter. Nattsvart start, och nattsvart siktmässigt när det visar sig att Hedens ljusansvariga glömt förlänga tidsstyrningen på planens strålkastare. En välbehövlig paus för Lövet som kan snacka ihop sig lite medan ljuset fixas. Erik Westh passar på att byta målvaktsställ mot vinröd tröja, och undertecknad ställer sig mellan stolparna. Sista tjugo lyckas vi städa av bättre, mycket tack var en hårt arbetande Adam på innermitten, och i halvtid står sig resultatet 0-2. Pausinstruktionerna är mycket tydliga, och handlar framförallt om att våga sätta dit kroppen i närkamperna och inte låta Azalea styra spelet så enkelt som de fått göra. När andra halvlek blåses igång är vi ett helt annat lag. Vi tar kommando och stressar Azalea till misstag i spelet, och försvarsmässigt får de knappt igenom en boll när vi helt plötsligt trycker tillbaka i närkamperna. Årets nyförvärv Torbjörn Fager får visa sina fina kvalitéer när han får peta in både 1-2 och 2-2 (kommer ej ihåg assistansvariga för målen). Efter kvitteringsmålet böljar matchen lite fram och tillbaka, och Azalea vinner tillbaka lite mark och skapar fler chanser när vi blir trötta. I en hård duell på defensiv mark i 80:e minuten bestämmer sig en Azaleaspelare för att med dobbarna prova hur hårt Rinos smalben är. Domaren missbedömer situationen, och vår käre norrman får nog. På klassiskt Rino-manér diskuteras situationen lugnt och sansat, och domaren blir sakta men säkert övertalad om att Rino minsann inte tänker nöja sig med att få ett futtigt gult kort för tjat - han ska ha två! Sista tio spenderas alltså med en man mindre på plan, men vi lyckas avvärja de värsta lägena och matchen slutar 2-2. Allt-i-allt en helt okej match. Saker vi gör bra:
- Större delen av andra halvlek. Mycket roligare att spela när vi kämpar ordentligt och går in i duellerna på riktigt. De första tjugo minutrarna av andra halvlek vinner Azalea knappt en boll i närkamp.
- Tar vara på våra chanser! Som vi så väl vet gäller det att pricka in de få chanser man får att näta varje match, och det lyckas vi med.
Saker att jobba på:
- Första halvlek. Det börjar bli en dålig vana att vi bjuder in motståndarna långt mer än de förtjänar. Det är inte bra, och vi måste försöka hitta rätt tagg direkt. Upp med snacket, kämpa i duellerna och sätt respekt från början så blir det inte så här.
- Hetare på fasta situationer, både offensivt och defensivt. Det ska inte kunna bli så att väl slagna hörnor in i boxen inte får en enda touch innan den landar. Vi har ett dåligt facit av andrabollar i år, och måste börja hjälpa varandra städa undan farliga situationer.
Matchcoach Joakim Andersen har motiverat följande löv:
- Torbjörn Fager: Två klassmål! Fin insats hela matchen och tar för sig i närkampsspelet.
- Jimmie Elek: Räddar oss kvar i matchens två kritiska lägen. Stänger vid 0-2 och vid 2-2 stoppas ABK's slutforcering.
- Adam Dahlqvist Ehn: Kommer in och vänder matchen. Visar fantastisk inställning, framförallt i första halvlek när resten av laget svajar.
/Elek
Kommentarer
-
Henrik Larsson 13 sep 2020
Är det någon som vet vem mer än Adam som gjorde assist?
-
Elias 13 sep 2020
Jag gjorde assist.
-
Henrik Larsson 13 sep 2020
Underbart Elias!
Kommentarer