Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Make or break - inför BK St Jakob
18 sep 2019 1 kommentarer
Det är dags för ett riktigt toppmöte, när serieledarna BK St Jakob kommer upp till Guldheden Södras plastmatta för att möta serietvåan Johannebergs IF, i en match som långt på väg kan avgöra serien. Vid allt annat än vinst för hemmalaget, har nog St Jakob avgjort serien. Med hemmavinst är det öppet.
BK St Jakob har haft en fantastiskt bra säsong och levererat minst lika bra på hösten som de gjorde på våren, här har en kombination av skicklighet, samt vad jag kunnat läsa är lite tur med andra lags trupper (Menisken hade bara 10 spelare till exempel) gjort att laget verkligen öst in mål och har gjort 102 mål på 15 matcher, detta ger alltså ett snitt på nästan 7(!) gjorda mål per match. Även bakåt har det sett bra ut, med 12 insläppta totalt. Laget kommer senast från en 0-8 seger mot Käringöns FC och har en bra form. Framförallt får hemmalaget se upp med Jakob Söderberg och Ludvig Björk som gjort 24 och 23 mål var.
Johannebergs IF som innan säsongen tippades som ett mittenlag har presterat långt bättre och ligger på en andraplats. Laget har endast förlorat en match, borta mot just St Jakob. Ska Johannebergs stolthet ha en chans att ta hem seriesegern är det bara vinst som gäller, medan en oavgjord kan ge viktiga poäng i kampen om andraplatsen man för tillfället innehar. Laget kommer senast från en stark 1-8 seger, i en märklig match starkt präglad av kraftig vind borta mot Hindås.
Johanneberg har förutom söndagens match också genomfört en riktigt bra träning på tisdagen och bör vara väl förberedda till denna matchen. Laget har som vanligt denna säsongen en stor trupp med många anmälda spelare att välja mellan och tar med en vass 16-mannatrupp. In kommer skyttekungen för året Henrik Larsson, den unge mittfältseleganten Elias Nilsson och teknikern Max Skärberg som inte var med senaste matchen. Borta från föregående trupp är veteranen Joakim Andersen (som dock återfinns som matchcoach tillsammans med Emir Brdjanin) och tunga Jakob Högberg.
Nu gäller det för hela laget att tagga igång och käka taggtråd, vi hoppas verkligen att alla som inte är med i truppen kommer och hejar fram laget!
Rino
Johannebergs IF - BK ST:Jakob 1-2 (1-2)
20 sep 2019 0 kommentarer
Referat – Johannebergs IF – BK S:T Jakob
Det var mer än bara en seriematch i mängden när vi tog emot serieledarna BK S:t Jakob på Guldheden Södras konstgräs. De två lagen som hela säsongen har stångats om serieledning skulle nu mötas för andra gången. Förutsättningarna inför matchen skapade spänning och atmosfär, där S:t Jakob inför matchen hade 42 poäng med en match mer spelad, mot våra 35. Vi stod inför en 6-poängsmatch där vinst skulle resultera i att vi hängde med i striden om förstaplatsen på riktigt. En förlust å andra sidan skulle ge Knippla kontakt med oss och skapa en tävling om andraplatsen. Vårens möte hos S:t Jakob slutade 4-0 till hemmalaget, och det var ett revanschlystet Johanneberg som spelade igång matchen.
Redan från start präglades matchen av intensitet och tuffa dueller, där båda lagens försvar står upp bra. Vi visar på goda intentioner och kommer med hög fart på kanterna, medan bortalaget visar sig farliga i djupled med en snabb forward. 10 minuter in i matchen vänder Thomas bort sin ytterback på vänsterkanten och skickar in bollen till Henke i straffområdet. Henke lyckas med en fin touch skicka bollen vidare till Edvin som kommer rusande och dundrar in bollen med en kanonträff som vi så ofta ser på träning. Skottet går i princip rakt igenom målvakten som står chanslös. Målet som var en fin lagprestation ger oss energi och självförtroende vidare in i matchen. Detta visar sig snabbt då Thomas i en liknande position kommer förbi backlinjen till ett riktigt bra läge och avslutar, ett avslut som tyvärr räddas fint av deras målvakt.
Ett par minuter senare (ungefär 20:e matchminuten) är det istället bortalaget som kvitterar genom en lång frispark från högerkanten som nickas i mål via bortre ytan. En svår frispark att försvara sig mot, speciellt mot ett lag som är starka i luften. Matchen fortsätter därefter att bölja med fortsatt intensitet, och vi hänger inte med huvudet trots kvitteringen. Det bästa läget för oss kommer när vi pressar högt och Olof snor bollen av deras mittback och kommer fri med målvakten. Ännu en gång gör deras målvakt en fin räddning, och marginaler hindrar oss från att ta ledningen på nytt. Istället är det besökarna som får sista ordet i halvleken när de kommer igenom i djupet och placerar in ledningsmålet. Ett väldigt surt mål att tappa in som känns orättvist då vi presterat väldigt bra halvleken igenom.
Snacket i halvtid handlar mycket om att behålla intensiteten och intentionerna, då vi känner att vi är minst lika bra som motståndarna. Andra halvlek visar sig dock betydligt mindre händelserik från vår sida då vi inte lyckas behålla samma kvalitet i sista tredjedelen utan istället pressas ner en bit. Detta till trots så lyckas vi kvittera genom en fin aktion från högerkanten med ett inlägg där vi trycken in bollen i kassen. Målet döms bort av domaren som menar på att vi sprungit ned deras målvakt, ett beslut som för oss är oförståeligt.
Resten av halvleken kantas av ett tufft spel på mitten och ett motståndarlag som kommer till många fina lägen. Jimmie plockar fram alla sina kvalitéer och gör paradräddningar om vart annat vilket håller oss kvar i matchen, som så ofta förut. S:t Jakob å sin sida spelar ”smart”, tappar fotfästet väldigt lätt och klagar mycket på domaren. Detta skapar självklart frustration hos oss.
Matchen blåses av och motståndarna vinner matchen, en otroligt tung förlust för oss. Även om det är svårt att tänka positivt så är matchen en av de bästa matcherna som undertecknad har sett laget spela, med en otroligt bra intensitet där alla ställer upp och kämpar in i det sista. Vi visar på hög kvalitet laget igenom, med en kreativitet i det offensiva spelet och pondus i det defensiva.
Matchens löv är följande:
Jimmie Elek:
Jimmie är utan tvekan lagets gigant, med många räddningar som platsar långt ovanför division 7. Han håller oss kvar i matchen under tung press från motståndarna och är som vanligt en trygghet för backlinjen. En av årets bättre prestationer!
Edvin Grehorn Hall:
Edvin fortsätter sin fina form från matchen mot Hindås och gör ett kanonmål. Han bidrog matchen igenom med intensitet och fart, och backade aldrig undan från en tackling eller löpning. Tung att möta, vilket visade sig snabbt genom motståndarnas frustration över deras svårigheter att komma förbi honom.
Christoffer Wange:
Wange håller ihop backlinjen under stora delar av matchen och styr med sin erfarenhet laget på ett bra sätt. Han lyckas även hantera motståndarnas nr 10, en bedrift för någon som är hälften så snabb. Bra prestation som ger ett lugn i laget.
Slutligen så måste det lyftas att alla på planen spelade väldigt bra, och att det framförallt är det som vi tar med oss från matchen. Vi såg samspelta ut på ett sätt som vi sett få gånger tidigare, och tar med oss kämpaglöden in i resterande möten.
/Jakob
Kommentarer
Tabell
Division 7B Herrar | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
20 | 19 | 0 | 1 | 125 | 18 | 107 | 57 | |
20 | 15 | 2 | 3 | 67 | 21 | 46 | 47 | |
20 | 14 | 3 | 3 | 63 | 25 | 38 | 45 | |
20 | 13 | 2 | 5 | 60 | 32 | 28 | 41 | |
20 | 8 | 4 | 8 | 60 | 57 | 3 | 28 | |
20 | 9 | 0 | 11 | 39 | 76 | -37 | 27 | |
20 | 6 | 5 | 9 | 36 | 45 | -9 | 23 | |
20 | 6 | 0 | 14 | 44 | 85 | -41 | 18 | |
20 | 5 | 2 | 13 | 27 | 59 | -32 | 17 | |
20 | 4 | 3 | 13 | 38 | 65 | -27 | 15 | |
20 | 0 | 1 | 19 | 16 | 92 | -76 | 1 |
Kommentarer
Alberto 18 sep 2019
Lycka till!