Laguppställning
Referat
Desarmerad trupp torskar mot Tynnered
12 jun 2023 0 kommentarer
Det var en varm söndagseftermiddag där en extremt tunn trupp skulle ställa upp mot de vitklädda konkurrenterna med bara 1 poäng mer. Said gör säsongsdebut och vi har 2 debutanter i det vackra vinröda stället i Hannes och Johan (alla tre med riktigt fina prestationer). Trots detta kommer vi bara till start med 13 man och redan här känns det som en uppförsbacke att bestiga på Åkeredsvallens varma konstgräs. Vi ställer upp i en 3-5-2 som fungerade fint mot Landala där fokus hamnar på att se till att vinna våra kamper och hjälpa varandra in i matchen.
Matchen kickar igång och vi möts av ett förvånansvärt bolltekniskt Tynnered som anfaller med mycket folk vilket skapar extrema problem för vår backlinje. Tynnered kommer igenom flera gånger och tyvärr ofta på insidan där vi hamnar efter i många dueller. Många kämpar och sliter men vi får inte riktigt till det och det blir hemmalaget som sätter 1-0. Ganska tidigt efter det justerar vi till en 4-3-3 för att täppa till bakåt bättre. Vi får till försvarsspelet bättre, dock gör det att anfallsspelet blir lidande. Vi gör många tekniska misstag tyvärr och passningsspelet sitter inte vilket gör att vi inte lyckas skapa många lägen alls utan Tynnered fortsätter pressa oss. Hade det inte varit för Adam i mål hade Tynnered gjort fler mål tidigare men i slutet av halvleken så lyckas de sätta 2-0 efter en olycklig styrning av Filip in i eget mål. Orken tryter och vi missar i markering och löpningar på flera håll vilket leder till Tynnereds 3-0 mål efter ett 2 mot 0 läge från 40 meter precis innan halvlek.
In i halvlek så är ändå känslan i truppen positiv och med både sol och vind i rygg beslutar vi oss att tillsammans ge det en chans då vi vet att vi kan vända matchen. Tidigt i halvleken får vi till pressen bättre och efter en oerhört stökig situation i Tynnereds straffområde så får Elek öppet mål och kan smälla in 3-1 i det öppna nätet. Vi fortsätter ta över matchen men tyvärr kan Tynnered trycka dit 4-1. Tynnered fortsätter stå högt med många spelare vilket skapar ytor för våra anfallare. Det ska också ge resultat i slutet där Elek kan pricka in 4-2 efter passning från Said. Närmre än så kommer inte ett tröttkört Johanneberg och vi får bryta ihop och komma igen nästa match igen.
Detta tar vi med oss:
- Många som sliter hårt genom hela matchen och gör det de kan för att vi ska vinna matchen
- Vi vinner andra halvlek
- Många skapade chanser, framförallt i andra halvlek
Detta måste vi göra bättre:
- Hålla oss till matchplanen, säger vi att vi ska göra en sak måste vi vara lojala till det. Oavsett om det är press, passningar eller anfallsspel
- Hålla motståndarna utanför oss. Vi ger Tynnered för många farliga lägen för att vi släpper de förbi oss på insidan
- Tro på att kompisen vinner sin duell, ofta vinner vi första duellerna men vi är inte där och hjälper varandra i andraläget
Rino har tagit ut 3 löv för dagen:
Jimmie Elek - Springer kopiöst och skapar mycket. Får två tapins och utökar målkontot.
Adam Sjöö - Inget att göra på målen, men gör flera mycket bra räddningar och håller oss inne i matchen, inte minst i inledningen när det var kaos.
Adam Ehn - Tillbaka som bollvinnare och krigare, flera fina initiativ framåt och är nära både assist och mål. Ett klart fall framåt.
Det är ingen idé att deppa för mycket över förlusten utan vi krigar vidare och ser till att slå Sjövalla i sista matchen för vårsäsongen!
Kommentarer
Tabell
Division 6C Herr | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
22 | 16 | 3 | 3 | 71 | 29 | 42 | 51 | |
22 | 14 | 3 | 5 | 62 | 36 | 26 | 45 | |
22 | 12 | 3 | 7 | 66 | 45 | 21 | 39 | |
22 | 12 | 1 | 9 | 63 | 53 | 10 | 37 | |
22 | 11 | 3 | 8 | 54 | 43 | 11 | 36 | |
22 | 9 | 5 | 8 | 60 | 54 | 6 | 32 | |
22 | 9 | 4 | 9 | 41 | 48 | -7 | 31 | |
22 | 8 | 6 | 8 | 45 | 48 | -3 | 30 | |
22 | 8 | 4 | 10 | 44 | 51 | -7 | 28 | |
22 | 8 | 3 | 11 | 52 | 57 | -5 | 27 | |
22 | 3 | 3 | 16 | 37 | 77 | -40 | 12 | |
22 | 3 | 0 | 19 | 27 | 81 | -54 | 9 |
Kommentarer