Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
Återseende med en gammal (o)vän och plastgräs
16 sep 2021 0 kommentarer
Det är dags för säsongens 6e match och denna gången är det möte med Sjövalla FK och en gammal (i dubbel bemärkelse) vän, Olof Eklund.
Det är två lag åtminstone undertecknad var ganska övertygad om skulle vara med och kämpa i toppen, men av olika orsaker är det istället så att det är ett bottenmöte som bjuds till på Djupedalsplans plastmatta.
Sjövalla FK står med 5 poäng efter sina 5 första matcher, där vinsten kom mot Gunnared FK och de två oavgjorda kom mot laget med historiens fulaste namn GoldCoast samt nu senast mot Gothenburg Celtic.
Det är ett lag som enligt utsago från nämnda Dr. Eklund har väldigt mycket talang, teknik och "boll" i sig, men det är också ett nytt lag där det förmodligen är så att det inte riktigt har klickat ihop än. Något vi inte minst kan se på resultaten. Enligt den senaste matchrapporten var de det klart bättre laget och visade bra inställning men tappade ändå en 2-0 ledning i slutet - låter det bekant?
Johannebergarna kommer från en tung uddamålsförlust mot serieledarna i IFK Hindås, i en jämn och tuff batalj som lika gärna kunde slutat med hemmavinst eller kanske mest rättvist - ett kryss. Om vi inte är ett nytt lag, så har vi väldigt många nya spelare, vilket inte minst märks på hur otroligt olika trupper och inte minst 11or vi har ställt upp med i år. Vi har fortfarande inte startat med samma 11a två gånger!
Laget har haft några fina träningspass, där både tempo och inställning har fortsatt den fina kurvan åt rätt håll. Elek och Jonsson har tagit över kommandot med bravur, med fint understöd från både ledande spelare och inte minst Joakim Andersen. Nu gäller det att ha lite marginaler med sig, istället för mot oss gällande både domslut, stolpskott och offsider.
Tur och marginaler är dock något man förtjänar har jag hört och med dagens trupp finns det goda chanser att göra sig förtjänt av det.
Två spelare får sina första minuter i en tävlingsmatch idag, efter att ha varit med sedan i januari nämligen mittlåset Simon Forsberg och bollvirtuosen Oscar Wennberg. Viktiga Fredrik Jonsson är tillbaka efter avstängning, tillbaka är även flexibla Simon Frånander och mannen som trotsar tyngdkraften varje gång han står upp, Marcus Gustafsson båda från skador.
Några fler ut och in har vi, men allt i allt en mycket stark trupp jag tror har alla förutsättningar för att ta med sig alla tre poängen ikväll.
Avspark 19:30 - väl mött.
//Rino
Höstlöven föll tungt på Djupedalsplan
18 sep 2021 0 kommentarer
Det var dags för bottenmöte på Djupedalsplan när vår gamla trotjänare Olof Eklund och Sjövalla FK tog emot Johannebergs IF.
Matchen får en riktig kickstart, efter ett riktigt fint Sjövallaanfall, där de tar sig runt på sin vänstersida med fina kombinationer och sätter in den framför mål där deras kapten får ett enkelt jobb med att sätta in ledningsmålet redan efter 2 minuter. Uppförsbacke från början igen med andra ord.
Den varar dock inte länge, för blott två minuter senare har Lövet en fast situation, som till slut dimper ner hos Widell några meter utanför straffområdet som inläggslobbar bollen mot mål, där Sjövalla har lite otur och sparkar in bollen i eget nät. 4 minuter och 2 mål lovar gott för de som gillar målrika matcher!
Matchen sätter sig nu lite mer och det är hemmalaget som har mest boll och rullar runt den, utan att för den delen komma till några enorma chanser. Det som kommer har vikarierande målvakt för dagen, Christoffer Hansson full kontroll på.
Johannebergarna får på sin sida enorma ytor att kontra i, inte minst mellan Sjövallas mittfält och backlinje är det ett hav av plats, något som nyttjas vid flertalet tillfällen. Dock är det mycket felbeslut och något dålig timing som gör att de riktigt heta lägena uteblir.
Istället är det självklart Olof Eklund som kliver fram i andra änden, återigen spelar Sjövalla sig fria på vår högerkant där Olof till slut får ett friläge och sätter den fint i bortre hörnet, otagbart för Coffe i målet efter en kvart.
Halvleken fortsätter i samma anda, där båda lagen är osannolikt obalanserade och det är helt otroligt att det inte blir fler mål. Både vi och Sjövalla står alltså med i bästa fall man-man, i flera fall undertaliga när vi har bollen defensivt. Båda lagen kommer till flera halvlägen, men skärpan är inte riktigt där för oss att sätta målvakten på prov.
Tom Andersen har hittat formen och kommer gång på gång runt på sin kant, där han stundtals har lekstuga med SFKs försvarare, här kommer också vad som borde varit en stor chans när han dribblar bort 3 spelare och slår en perfekt passning in i mitten - där vi tyvärr står och sover och inte möter den. Synd!
Halvleken fortsätter i samma anda, hemmalaget är spelförande och skapar nog mest, men Lövet är helt klart farliga och får som nämnt väldigt stora ytor, lite mer kyla och bättre beslut så finns lägen att både vända spel (galna ytor då) eller ta med bollen framåt för instick och avslut.
Coach Elek tar halvtidssnacket och är nöjd med lagets insats och manar på att fortsätta pumpa samt att ta fler avslut.
Lövet står högt från början i den andra halvleken och gör en väldigt bra inledning när man sätter tryck på Sjövalla som inte klarar av att spela sig ur pressen på samma sätt som i första halvlek utan blir tillbakatryckta.
Nu är matchbilden vänd och Lövet är laget som forcerar gång på gång, medan hemmalaget får förlita sig på kontringar.
Efter ungefär 10 minuter av halvleken, ändras matchbilden återigen. Här blir det vad som bäst kan beskrivas som Hawaiifotboll, där lagen egentligen turas om att anfalla och hemjobbet kanske inte är lika viktigt för de båda. Enorma ytor på båda planhalvorna, men två bra backlinjer ser till att det trots detta blir få klara chanser.
Kvitteringen ska dock komma, när Oscar Wennberg - debutant för dagen får bollen på högerkanten och slår in bollen i ett inlägg. Detta går över alla, inklusive målvakten och in i bortre hörnet.
2-2 egentligen från ingenstans.
Om det var Hawaii innan, är det nu snarare Gung Ho (för er som lirat FM). Det är två lag som vill anfalla och det är två lag som inte har så mycket tanke på balans. Ytorna blir ännu större och nu får båda målvakterna verkligen jobba.
För bortalagets del börjar nu också orken tryta och det kommer otroligt många byten tätt, när det återstår runt 10-15 minuter av matchen. Ännu rörigare med andra ord.
Till slut, är det återigen så klart Olof Eklund som står för avgörandet. Hörna, vi tappar markering (vi vet Olof är bra där, måste ju vara möjligt att stänga bort han) och Olof sätter in den i öppen bur i matchens 88e minut.
Mycket mer händer inte och matchen slutar med en hemmaseger och det får väl ses som rättvist matchen sett som helhet, även fast jag tycker det är helt jämnt i andra halvlek.
Detta måste vi förbättra:
- När vi har 5-6 spelare på bänken, så behöver vi inte vänta tills orken är helt borta innan alla byter samtidigt. Hur många byten gjorde vi sista kvarten? När ni börjar storkna, byt, så kan ni komma in igen med friska ben och Jocke får en chans att planera.
- Balansen måste vi tänka på, när vi har bollen framförallt. I första halvlek stod vi flera gånger med 3 mot 2 underläge i försvar, totalt livsfarligt om Sjövalla spelat rakare.
- Kommunikationen är återigen inte tillräckligt bra. Många snackar EFTER situationerna, men är tysta när medspelarna faktiskt behöver hjälpen. Det håller inte.
Detta tar vi med oss:
- Vi höjer oss klart i andra halvlek.
- Vi ger inte upp och pumpar på hela matchen igenom.
- Stundtals fin anfallsfotboll.
Jag har tagit ut följande tre löv:
Adam Dahlqvist Ehn - Ett rivjärn på mitten som vinner massa boll och allt som oftast försöker göra något konstruktivt med den. In i alla dueller, löper, passar och skriker. Bra match av pappa Adam!
Christoffer Hansson - Ställer upp i mål, när våra andra målvakter är skadade och gör det med bravur. Är där på allt han ska ta, målen kan han inte lastas för. Visar sig även med fötter i speluppbyggnad och är en positiv kraft längst bak.
Tom Andersen - Är vår klart bästa spelare i första halvlek, då han gör sin gubbe säkert 10 gånger och skapar en hel del halvfarligheter. Är värd en assist eller två i denna matchen.
Nu pumpar vi på vidare mot säsongens sista matcher!
//Rino
Kommentarer
Tabell
Division 7A Herr | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
8 | 6 | 0 | 2 | 23 | 13 | 10 | 18 | |
8 | 5 | 0 | 3 | 18 | 13 | 5 | 15 | |
8 | 4 | 2 | 2 | 18 | 15 | 3 | 14 | |
8 | 3 | 3 | 2 | 18 | 12 | 6 | 12 | |
8 | 4 | 0 | 4 | 23 | 24 | -1 | 12 | |
8 | 3 | 1 | 4 | 14 | 18 | -4 | 10 | |
8 | 2 | 2 | 4 | 15 | 19 | -4 | 8 | |
8 | 2 | 2 | 4 | 16 | 22 | -6 | 8 | |
8 | 2 | 0 | 6 | 14 | 23 | -9 | 6 |
Kommentarer