Dela nyhet
Riktlinjer för 2025
19 jan, 22:51 4 kommentarer
Hej allihopa!
Tiden går fort och det nya året är i full gång.
Vi fick öppna året 2025 med poolspel inomhus och en helt fantastisk fotbollsdag där killarna visade upp ett härligt engagemang, peppade varandra och uppträdde exemplariskt gentemot såväl motståndare som domare.
Förhoppningsvis kan vi öka deltagandet i denna typ av arrangemang framöver, såväl inne som utomhus. Hovet Cup är vi redan anmälda till i sommar, men det blir som sagt fler matcher/poolspel/cuper.
Det har varit fantastiskt att se och följa utvecklingen under 2024.
Givetvis vill vi ta steg framåt och fortsätta att utveckla killarna såväl på som utanför planen.
Glädje, samhörighet, gruppdynamik, fotbollsutbildning är några viktiga ord som vi ledare försöker skapa i positiv riktning.
Vad innebär det att vara medlem och utövare i IK Sturehov och vilka kriterier gäller för att vara med i P2017?
Vi försöker ta dem i punktform för att det ska bli så tydligt som möjligt.
- Först och främst har vi medlemsavgift och träningsavgift som gäller för alla i Sturehov. I den här åldern gäller dessa summor:
Medlemsavgift 400:-
Träningsavgift 800:- - Träna kontinuerligt.
Att vara med och träna kontinuerligt är en förutsättning för att vara med. Självklart är det ingen som kräver att man är med på alla träningar och vi har full förståelse för att vissa perioder av året innebär andra idrotter och svårt att hinna med allt. Men att vara borta helt från träning under 2-3 månader blir svårt och inte optimalt för vare sig individen eller gruppen. - Svara på kallelser!
Att tala om (genom att svara på kallelsen) ifall ditt barn kommer eller inte på träning/match/aktivitet, är ett krav som ställs på förälder/målsman. Detta gäller samtliga tillfällen! Vi ser gärna att man svarat senast dagen innan samlingstillfället. - Lagförsäljning.
Vi har en försäljnings/föräldragrupp som styr detta och frågor hänvisas till dem, men för att vara med i Sturehov P17 krävs att man är delaktig och hjälper till vid samtliga av dessa tillfällen. Det rör sig om ca 2-4 försäljningar per år samt några tillfällen där vi sköter kiosk eller liknande vid poolspel/matcharrangemang och dylikt. - Vi håller på att kika på inköp av matchkläder, så att samtliga killar har ett eget matchställ. Huruvida dessa kommer att finansieras återkommer vi med, men klart är ialf att vi söker sponsorer till dessa så ifall du vet med dig redan nu att det finns intresse för detta, kontakta oss.
- Inomhusträningarna har lite andra förutsättningar än utomhus och det blir lätt rörigt med mycket folk på liten yta. Vi önskar att föräldrar (precis som ifjol då vi tränade i Almby) håller sig i omklädningsrummen, alternativt andra ytor runt omkring men inte i själva hallen där vi tränar, så att killarna kan fokusera fullt ut på träningen och fotbollen.
Vi tackar för att ni tar er tid att läsa detta och respektera vad vi satt upp för riktlinjer kring laget. Är det så att man känner att detta inte riktigt är något som passar er eller att grabben inte tycker att just fotboll är något för honom, så behöver vi veta detta snarast då Sturehov börjar skicka ut fakturor för medlems -och träningsavgifterna nu i dagarna.
Vi ser verkligen fram emot ett 2025 där vi tillsammans ska se till så att killarna får ett riktigt bra år med utveckling, glädje och gemenskap.
Kommentarer
Eva Falk 20 jan, 08:00
👍🏼
Camilla Johansson 20 jan, 10:14
👍
Anna Eriksson 20 jan, 21:56
Tack för bra info! Ett par tankar runt det. När det gäller matchställ, tänker ni matchtröjor eller allt? Erfarenhet från storebror som spelat i Sturehov, där hade laget gemensamma matchtröjor och så hade killarna egna mörka shorts och strumpor. Funkar kanske nu när de är yngre.
När det gäller föräldrafria träningar inne. Hur upplever ni att det stör? Jag och säkert fler med mig hjälper gärna till med vad som kan behövas när jag är där. Jag tycker själv det är roligt att kolla och min son vill gärna att någon av oss är där.
Svara gärna här så alla kan ta del, eller så kan vi prata innan/efter en träning.
/Anna
Daniel Blom 24 jan, 19:14
Det finns för- och nackdelar med föräldrar vid sidan av. Fördelar såklart att det finns hjälp om det behövs bl.a. Men vi upplever att barnen fokuserar lite bättre och "växer" i sitt ansvar när föräldrar och syskon inte är med vid sidan av. När vi tränade i Almbyskolan förra vintern funkade det kanon och nu idag kändes det positivt likaså.
Givetvis är det skitkul att titta på och likaså kul för barnen att föräldrar får titta, men vi kör så här ett tag nu och testar så får vi se.
Förhoppningsvis får vi lite matcher och poolspel framöver där föräldrar givetvis får titta på, heja och peppa grabbarna 👊⚽️