Laguppställning
Ledare
Referat
Äntligen match igen!
5 sep 2024 1 kommentarer
Efter en lång sommar och inställda matcher så va det äntligen dax. Bollstanäs stod för motståndet på deras fina idrottsplats. Trots lite mörka moln och rätt rejäl vind så kändes förutsättningarna bra. Vi kom med en peppad och bred trupp med extra stöd från Frida K., Amanda, Juni och Rebecca ⭐️ Astrid (friidrott i Skåne) och Vilma (skadad hand) saknades denna dag.
Till skillnad från oss så hade Bollstanäs hunnit med två matcher efter sommaren med bra resultat. I tabellen hade dom nu chansen att peta ner oss från vår tredje plats.
Vi pratar innan matchen om att vara modiga och vårda bollen innan den avgörande passningen. Första 5-10 minuterna visar tjejerna prov på just det. Inga bortslängda bollar utan mycket bollinnehav och fint spel. Ledningsmålet kommer just efter ett fint spel på högerkanten där bollen går genom varje lagdel innan ett blockat avslut från Maja hamnar hos Tyra W. som trycker in returen med ett riktigt fint skott 1-0!
Fortsätter spela riktigt bra men Bollstanäs kommer mer och mer in i matchen och sista 10 minuterna är vi trötta. Med hjälp av vinden gör dom det svårt för oss att få upp bollen i planen och i slutet, sista sekunderna, avslutar dom ett fint anfall med ett inspel och direktavslut som går in vid Ebbas högra stolpe. Ganska rättvisa 1-1 i halvlek.
Lite hängande huvuden i paus men bra snack där fokus ligger på att fortsätta våga och fortsätta ta ansvar och hjälpa varandra.
Likt första halvlek så får vi en kanonstart på andra. Fint spel på vår vänsterkant resulterar i att bollen går från Julia till Juno som levererar en jättefin pass till Maja som avslutar ett svårt läge till vänster med en höger yttersida totalt otagbar för målvakten, riktigt klassmål igen.
Tio minuter senare är det dags igen. Ebba får på en rejäl utspark som med hjälp av vinden blir svår att ta hand om för Bollstanäs annars jätteduktiga mittbackar. Bollen studsar förbi den ena och Maja i 200 blås springer förbi den andra. Friläge som förvaltas på bästa sätt och riktigt skönt med 3-1. Kul med en assist för Ebba.
Efter detta känns det som tjejerna kontrollerar matchen. En fördagen relativt ny backlinje gör en strålande match allihop. Både Ines och Tyra W. har fina chanser att helt punktera matchen men sista touchen vill sig inte. Trötta ben och huvuden gör att vi sista 15 börjar tappa fokus. Många byten nu också som gör att spelet blir lite sönderryckt och gör det svårt för oss att hålla ihop laget. Med fyra minuter kvar så kommer också reduceringen. Nervösa sista minuter men segern känns aldrig riktigt hotad. Ett trött gäng åker rättvist hem med tre nya pinnar till Vaxholm.
Sammanfattningsvis en bra match där vi båda halvlekarna gör 25 riktigt bra minuter och där vi kämpar resterande på ett bra sätt. Massa plussbetyg till alla! Tack till domare och Bollstanäs och stort tack till er som följde med och hejade.
Vi skuggar nu Enebyberg och Sollentuna och har gjort ett ryck ner till fyran i tabellen. På söndag får vi besök av ett bra och fysiskt starkt Sollentuna men känslan är bra hos oss. Vågar vi spela fotboll och orkar vi ta kamperna så kommer dom få slita rejält om dom vill ta poäng.
Hoppas vi ses på söndag kl 16 på vår hemmaplan!
Kommentarer
-
Patrik Ström 6 sep 2024
Härligt, starkt jobbat💪 Ses på söndag!
Tabell
F2009- 3A | M | V | O | F | GM | IM | +/- | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
10 | 8 | 2 | 0 | 51 | 10 | 41 | 26 | |
10 | 7 | 1 | 2 | 41 | 15 | 26 | 22 | |
10 | 5 | 2 | 3 | 20 | 20 | 0 | 17 | |
10 | 3 | 1 | 6 | 13 | 25 | -12 | 10 | |
10 | 1 | 2 | 7 | 11 | 38 | -27 | 5 | |
10 | 1 | 2 | 7 | 13 | 41 | -28 | 5 | |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kommentarer