Laguppställning
Ledare
Inför match / Referat
Inför match / Referat
IFK-Österstads IF
23 maj 2013 0 kommentarer
Årets första "derby" på Askling Bil Arena avgörs imorgon Fredag kl 19.00 när vi möter Österstad. Tycker iof sig det är fel att kalla det derby när man möter lag som Österstad, Kristberg och Borensberg, ett riktigt derby är när man möter något av stadslagen. Föregående säsongs möten slutade med fyra IFK poäng då vi vann med 3-1 borta och spelade 2-2 hemma. Givetvis satsar vi som alltid att ta tre poäng imorgon men det kommer säkert bli en jämn och tuff match.
Det känns dock skönt att ha sådana vassa målskyttar som Lill-Adde, Lill-Bosse och Tompa i laget som man kan luta sig tillbaka på. Samtliga har gjort fyra mål var och i bakgrunden smyger Hoppe med på två mål på tre matcher. Noterbart är att Tompa inte har en endaste liten assist medans de andra tre även spelar fram till mål. Kaptenen och Poängkungen (4+4) Högberg har gått ut offentligt och uppmanat Tompa att även passa bollen till sina lagkamrater, ska bli spännande och se om han tar till sig detta i morgondagens match.
Föregående match mot Vadstena tog Tompa och Hoppe hand om den f.d IFK spelaren/profilen Pär Bolgakoff, han blev så frusterad att han sparkade ned Hoppe utanför spelet och sen gick ut på Facebook och bad om ursäkt. Imorgon är det dags för en ny duell på mitten mot en annan gammal IFK profil då Mika Harju agerar spelfördelare på Österstads mittfält. Med i Österstad är säkert också en annan f.d IFK spelare iform av Henrik Johnstone.
IFK vinst mot Österstad
25 maj 2013 2 kommentarer
Vår förlustnolla är intakt efter ännu en vinst, den här gången var det österstad som slogs tillbaka med klara 4-1 (2-1). Vi gick tack vare tre nya poäng upp i tillfällig(?) serieledning men där kurdiska kan gå om igen ifall de lyckas vinna toppmatchen mot västerlösa i helgen.
I matchen mot Österstad var allt som vanligt dvs Tompa gjorde mål och Högberg valde att servera lagkamraterna istället. Det var i den 14:e matchminuten som Tompa gjorde 1-0 genom ett relativt snyggt mål, han drog till på volley utanför straffområdet och bollen gick i en fin båge över österstadsmålvakten. Innan dess hade det varit avvaktande spel med likvärdigt bollinnehav och inga målchanser. Halvleken fortsatte med ganska jämnt spel där båda lagen skapade några chanser, närmast var kanske Högberg när han i friläge sköt på målvakten, kanske kände av pressen efter ännu ett Tompa mål? Ännu närmare var dock Tompa när han missade en straff som han själv hade fixat, skyllde senare på att DD hade stört honom genom att ta bollen och försökt göra en Zlatan. När endast ett par minuter återstod av halvleken så kunde en Österstadsspelare ganska ostört nicka in 1-1, psykologiskt tungt mål men vi lyckades överta ledningen igen genom att göra 2-1 i anfallet efter. Tompa passade(!) till Högberg som sprintade ifrån sin back i högerläge och serverade DD öppet mål med ett fint inspel.
Andra halvlek blev stundtals en sorgligt historia spelmässigt, plan är inte den jämnaste vilket är en orsak. Österstad skapar en del chanser efter slarv i försvaret men de hetaste chanserna har IFK, Skyttekungen Tompa träffar ribban tex. 3-1 målet missar jag då två nervösa hamstrings försöks mjukas upp inför ett kort inhopp men nyss inbytte Lill-Bosse gör målet framspelad av Lill-Adde. 4-1 görs ganska kort därefter då Axel driver upp bollen på högerkanten, tar sig förbi några motståndare, och serverar minstingen Ludde som inte gör något misstag. Matchen är avgjord och sista kvarten blir en transportsträcka mot tre nya poäng. Nästa match blir mot målsnåla studenterna på bortaplan nästa lör.
Kommentarer
-
IFK M 26 maj 2013
Mycket trevliga matchrapporter! Uppskattas stort när man inte kan följa laget så nära p.ga avstånd. En fråga bara,du skulle inte kunna lägga upp laguppställningen någon gång, t.e.x vem som spelar ytter,mittback och så vidare?
-
Kalle Eriksson 26 maj 2013
Tack! Visst kan jag göra det i fortsättningen.
Kommentarer