Dela nyhet
Ändring av träningstider på måndagar
16 nov 2023 6 kommentarer
Vi har diskuterat fram och tillbaka och kommit fram till att vi byter träningstid på måndagar för U11-13, D12, D16. Detta pga. att det blir väldigt slitsamt för våra yngsta målvakter när vi måste träna på en "uppåkt" is. Vi hoppas att det inte ska ställa till det för er föräldrar när det kommer till att skjutsa barnen osv. Så den nya tiden kommer att vara 17.20-18.10 i Prolympiahallen (C), med start måndag 20/11.
Skriv gärna en kommentar eller liknande om ni undrar över något.
/Målvaktsgruppen
Kommentarer
Henke 17 nov 2023
Hej Målvaktgruppen
Nya tiden är riktigt dålig för oss i U13
Va helt perfekt innan .
Nu kommer det innebära att Edde antingen får hoppa över mv träning eller lagträningen på måndagar .
Kommer inte gå att han ska va där inne från kl 17-22 varje måndag .
Vi har andra aktiviteter på måndagar med som gör att logistiken inte riktigt går ihop . Tyvärr .
Magnus 17 nov 2023
Instämmer med Henke. Det blir inte alls bra för u13 av flera anledningar. Alldeles för många timmar i hallen på en måndag vilket jag inte tror att mv uppskattar. Svårt att hinna dit och missar värdefull läxtid som behövs inför en vecka full av träning.
Mikael Svensson 17 nov 2023
Håller med föregående. Ändringen innebär väl att det blir sämre både för U13 och D16, ingen skillnad för U11 och U12. Tror inte problemet med "uppåkt is" är så stort att det motiverar ändrad träningstid om det riskerar att fler av de äldre målvakterna missar träningen. Enklaste lösningen är väl att spola isen innan målvaktsträningen?
Tina Högstedt 17 nov 2023
För Freds del så blir det också sämre då det kommer krocka med hans innebandy-träning.
Robert Norén 17 nov 2023
Otroligt tacksam för er feedback! Vi kör den nya tiden på måndag eftersom U12 har ändrat sin tid för fyspasset från 16.00 till 17.20 för att ledarna ska kunna hinna från sina arbeten. Så de kommer få gå tillbaka till 16.00 igen och vi har den senare istiden 18.40-19.30 som innan. Tyvärr går det inte att bara spola isen innan mv-träningen pga. vaktmästaren har ett kör-schema där vi isf. skulle tappa 20min is. Vi gjorde ett försök till att förbättra för de yngsta men det blev bara rörigt för alla andra. Så på måndag 17.20-18.10, måndagen därpå 18.40-19.30. Allt gott!
Tina Högstedt 17 nov 2023
Tack för att ni är lyhörda, och försöker få till det bra för alla!