Dela nyhet
Årets försäljning av Bingolottos julkalendrar
6 okt 2023 4 kommentarer
Varje år säljer föreningens spelare Bingolottos Julkalender. Upplägget är att varje spelare får 5 stycken Bingolotto Julkalendrar, som är obligatoriska att sälja för föreningen. Julkalendrarna säljs för 100kr/st.
Skulle någon spelare mot förmodan inte vilja sälja lotter, har man möjligheten att i stället betala/ "köpa sig fri" mot kostnaden av 275 kr.
En separat kallelse kommer att skickas ut där ni skriver i kommentarsfältet vilket alternativ ni väljer, ”sälja julkalendrar” alternativt ”friköp”
Swischa sedan valt belopp, 500 SEK för ”sälja julkalendrar” alt 275 SEK för ”friköp”, till Alexandra Toftesjö 070-437 26 03
Obs! skriv barnets för- och efternamn på meddelanderaden.
Senast 16 oktober behöver vi ha ert svar. Och tack på förhand för att ni svarar på kallelsen och swischar valt belopp innan tidsfristens utgång.
Julkalendrarna kommer att delas ut på träningen den 21 oktober.
Stort tack för ert samarbete och värdefulla stöd för våra spelare i Hovås Billdal IF!
Vänliga hälsningar
Alexandra & Malin (Föräldrarepresentanter P-2012)
Kommentarer
Johan Carlsson 7 okt 2023
Hallå. Finns det inte möjlighet att sälja vanliga bingolotter? Adventskalendern är mycket mer svårsåld…
Malin Jansson 8 okt 2023
Julkalendrarna är obligatoriska att sälja för klubben. Alternativet är att man friköpet sig för 275 sek. Finns möjlighet att sälja vanliga lotter om man vill bygga på sin lagkassa men det ersätter inte försäljningen av kalendrarna.
Emad Sabir 15 okt 2023
Jag valt friköp för Adam Sabir och swishat
Malin Jansson 15 okt 2023
Tack Emad, då noterar jag det.